Search
US Dollar
EN
Back to all

۵ مدل از گران‌ترین سنگ‌های دنیا

بسیاری از افراد با شنیدن عبارت "سنگ‌ گران‌قیمت” به یاد الماس می‌افتند. با این حال باعث تعجب شما خواهد بود اگر بدانید که الماس در این فهرست در میان ۵ سنگ گران‌بهای دنیا جایی ندارد. 
مطمئنا الماس در انواع مختلفش قیمت‌های بسیار بالایی دارد. با توجه به اینکه فلز‌ها و سنگ‌های قیمتی در یک دسته‌ از مواد قرار می‌گیرند عده‌ای تصور می‌کنند که طلا گران‌قیمت‌ترین ماده‌ی معدنی است در حالیکه این موضوع درست نیست.
با ما در ارگ تجارت همراه باشید تا گران‌ترین سنگ‌های دنیا را بشناسید. مطمئن باشید که این فهرست شما را شگفت‌زده خواهد‌کرد.

 

یاقوت؛ ۱ میلیون دلار به ازای هر قیراط


یاقوت قرمز، سنگی گرانبها که تا یک میلیون دلار در قیراط هم قیمت‌گذاری می‌شود، پنجمین سنگ فهرست ماست. اگرچه یاقوت‌های قرمز به فراوانی یافت می‌شوند اما این کیفیت آنهاست که این سنگ را تا این حد گران و باارزش کرده‌است.
اما کدام یاقوت قرمز گران‌تر از دیگری است؟ یاقوت هایی با سایز بزرگ‌تر، با رنگ قرمز خونی‌تر، برش‌های تمیز و درخشندگی بیشتر قیمتی‌‌تر هستند.
قرمزی این سنگ گران‌بها به دلیل وجود کروم در فرایند تشکیل آن‌هاست. این سنگ درست مانند الماس بر اساس درجه‌، کیفیت و رنگ، طبقه بندی می‌شود. 

یک سنگ یاقوت بدون عیب و نقص، همانطور که گفته‌شد می‌تواند قیمتی برابر با یک میلیون دلار به ازای یک قیراط داشته باشد.
هنگامی که یاقوت قرمز در کنار دیگر جواهرات ارزشمند قرار می‌گیرد می‌تواند قیمتی بالاتر از این‌ها هم داشته باشد. برای مثال در اواخر سال ۲۰۲۲ یک نوع یاقوت برمه‌ای با قیمتی معادل ۳۰ میلیون دلار به فروش رفته‌است!!

 

گارنت آبی؛ 1.5 میلیون دلار به ازای هر قیراط

 

سنگ گارنت سنگی باارزش بارنگ‌های متنوع است؛ از سبز گرفته تا قهوه‌ای، نارنجی، صورتی، بنفش، قرمز و زرد. با این حال کمیاب ترین وگرا‌ن‌ترین سنگ گارنت، گارنت آبی است.
پس از پیدا شدن اولین سنگ آبی در دهه 1990 در ماداگاسکار، گارنت‌های زیبای دیگری در ایالات متحده، روسیه و ترکیه نیز یافت شدند. در واقع، گارنت آبی اکنون در هر یک از این سه کشور استخراج می شود. در حال حاضر این سنگ گران قیمت به ازای هر قیراط یک میلیون و نیم دلار به‌ فروش می‌رود.
شدت رنگ آن به دلیل وجود وانادیوم در هنگام تشکیل آن است. گاهی وجود وانادیوم  باعث ایجاد رنگ ارغوانی در این سنگ می‌شود به همین دلیل تنها میزان کافی از وانادیوم برای داشتن یک سنگ گارنت آبی براق و گران‌قیمت نیاز است.

 

سنگ سرندیبیت؛  بیش از دو میلیون دلار در ازای هر قیراط

 

این سنگ از آن سنگ‌هایی است که شاید اصلا درباره‌اش نشنیده باشید. یکی از دلایل آن این است که این ماده معدنی تنها در بوما شمالی و سریلانکا یافت شده است.
سنگ سرندیبیت از متصل شدن مقادیر بسیار کمی از مولکول‌های مواد معدنی دیگر مانند اکسیژن، سیلیکون، منیزیم، بور، کلسیم و آلومینیوم در طی فرآیند تشکیل به وجود می‌آید. امروزه تنها سه ماده معدنی از این دست وجود دارند که هر کدام به ازای هر نیم قیراط قیمتی برابر ۱.۸ تا ۲ میلیون دلار دارند.

 

الماس قرمز؛۵۰۰،۰۰ دلار به ازای هر قیراط

 

با اینکه بسیاری توقع دارند الماس را در این لیست ببینند این الماس قرمز رنگ است که در لیست ما جا پیدا کرده‌است. الماس قرمز از نادرترین انواع الماس است و همین موضوع آن را در لیست گران‌بها‌ترین سنگ‌های دنیا قرار داده‌است. تعداد کمی از این سنگ نایاب هر ساله در معدنArgyle  در استرالیا استخراج می‌شوند.
این معدن هر دو سال یک‌بار الماس‌های قرمز رنگ را به حراج می‌گذارد و به قیمت ۲ تا ۲ و نیم میلیون دلار به ازای هر قیراط به فروش می‌رساند.
با این حال، خریداران باوجود رنگ قرمز مایل به ارغوانی منحصر به فرد‌ آنها، هیچ گاه این سنگ را با یاقوت قرمز و گارنت‌ها اشتباه نمی‌گیرند.

 

 

ژادیت Jadeite؛ ۳ میلیون به ازای هر قیراط

 

 سنگ ژادیت یا اصطلاحا یشم یا یشم سبز، در فهرست ما گران‌ترین سنگ نام گرفته‌است.این سنگ گرانبها در داخل سنگ قیمتی معدنی دیگری به‌نام جید یافت‌می‌شود. ژادیت در حال حاضر قیمتی‌ترین سنگ دنیا نام‌گرفته‌است که در ازای هر قیراط، ۳ میلیون دلار ارزش دارد. البته باید گفت که در اواخر دهه 1990، یک قطعه از این سنگ حدودا با قیمت نه و نیم میلیون دلار به فروش می‌رفت.

اگر در اطرافتان سنگ زیبایی پیدا کردید حواستان باشد و خیلی زود آن را دور نیندازید شانس به شما رو کرده باشد یکی از این سنگ‌های ارزش‌مند باشد.
با اینکه این سنگ‌ها آنقدرها هم ساده پیدا نمی‌شوند اما سنگ‌های کمیابی هم نیستند. اصلا مگر از لذت داشتن کلکسیونی از سنگ‌های زیبا می‌توان گذشت ؟

Comments
Write a comment Close
the sections were then incubated with the biotinylated secondary antibody and the peroxidase labeled ABC solution VECTASTAIN for 30 min each <a href=https://cialis.lat/discover-the-best-prices-for-cialis>buy cialis generic online</a>