Search
US Dollar
EN
Back to all

چگونه به یک تحلیلگر سهام تبدیل شویم؟

با مجموعه آموزش استراتژی بورس ارگ تجارت همراه باشید: معمولاً کسی از ما نمیخواهد که پزشک، وکیل یا حقوقدان خود شویم، پس چرا گاهی به ما پیشنهاد میشود که تحلیلگر بازار بورس و سهام شویم؟ پاسخ به این سوأل ساده است، همان طور که برخی از افراد آشپزی را یاد میگیرند چون به آن علاقه دارند، ممکن است افرادی مانند «وارن بافت» هم پیدا شوند که از پروسههای سرمایه گذاری لذت میبرد.
بنابراین، اگر شما یک سرمایه گذار هستید و دوست دارید از همه لحاظ روی پای خود بایستید، باید به یک تحلیلگر سهام هم تبدیل شوید. با وجود تحلیگرانی که متأسفانه اعتبار و دانش چندانی ندارند، به نظر میرسد بهتر است خودتان اصول اولیه را بیاموزید و به خود متکی باشید. اگر علاقه مند به کسب اطلاعات و دانش در این حوزه هستید، مقاله زیر را بخواهید.

تجزیه و تحلیل سهام یک پروسه است.

شما به عنوان یک سرمایه گذار، چه به دنبال رشد سهام باشید و چه در پی میزان ارزش آن، اولین گام برای تحلیلگر شدن این است که ذهن خود را به گونهای پرورش دهید که جستجوگر و کنجکاو باشد. اول از همه باید متوجه شوید که چه چیزی را چه زمانی و به چه قیمتی بخرید یا بفروشید. تحلیلگران معمولاً بر یک صنعت یا بخش خاص تمرکز میکنند و روی شرکتهای منتخب آن حوزه خاص فعالیت میکنند. در واقع هدف یک تحلیلگر این است که در مورد مسائل داخلی یک شرکت، بررسی دقیق و همه جانبهای را به عمل بیاورد. هم چنین برای کشف بهتر حقایق، تحلیلگران مسائل مربوط به تأمین کنندگان، مشتریان و رقبای شرکت را بررسی میکنند. برخی از تحلیلگران حتی از شرکت مذکور بازدید میکنند و با مدیریت آن ارتباط برقرار میکنند تا اخبار و اطلاعات دست اول از کارهای شرکت به دست آورند و به تدریج و با وصل کردن نقاط روشن به هم، میتوانند به تصویر حقیقی و کلی شرکت دست پیدا کنند.
قبل از انجام هر گونه سرمایه گذاری، باید تحقیقات خود را کامل کنید.  همیشه بهتر است تحقیقات متعددی را در همان صنعت انجام دهید تا به یک تحقیق تطبیقی و مقایسهای دست پیدا کنید. در این پروسه معمولاً دستیابی به اطلاعات دشوار نیست و بزرگترین محدودیت برای تبدیل شدن به یک تحلیلگر سهام، زمان است. در اغلب موارد سرمایه گذاران خرده پا که در زمینههای مختلف فعالیت میکنند، نمیتوانند تحلیلگران حرفه ای بازار سهام شوند. با این حال، شما میتوانید با تجزیه و تحلیل یک یا دو شرکت کار خود را آغاز کنید. این کار به شما درک بهتری از فرآیند تجزیه و تحلیل میدهد و شما میتوانید پس از گذشت مدتی و کسب تجربه در این زمینه، به تجزیه و تحلیل بازار بورس بپردازید.

از کجا شروع کنیم؟

بررسی در گزارشاتی که تحلیلگران ارائه کردهاند، بهترین راه برای این است که شما هم کار تحلیل خود را آغاز کنید. به این صورت نیمی از راه را رفتهاید و در زمان صرفه جویی کردهاید.
البته شما مجبور نیستید کورکورانه به توصیههای خرید یا فروش تحلیلگران عمل کنید، اما میتوانید این گزارشات را بخوانید تا یک تصویر کلی از شرکت، نقاط قوت و ضعف آن، رقبای اصلی شرکت و چشم انداز آن را به دست آورید. معمولاً در گزارشات تحلیلگران، اطلاعات زیادی وجود دارد و خواندن گزارشات تحلیلگران مختلف به طور همزمان به شما در شناسایی سر نخها کمک میکند. نظرات تحلیلگران ممکن است متفاوت باشد، اما حقایق یکسانی در تمام گزارشات به چشم میخورد.
علاوه بر این، شما میتوانید نگاهی دقیقتر به پیش بینیهای مختلف تحلیلگران درباره میزان سود سهام بیندازید. تحلیلگران مختلف ممکن است قیمتهای متفاوتی را برای یک سهام خاص تخمین بزنند به همین دلیل باید در هنگام مطالعه گزارشات تحلیلی به دنبال دلایل آنها باشید.

چه چیزی را تجزیه و تحلیل کنیم؟

برای رسیدن به یک نتیجه قابل اعتماد در مورد سهام، باید مراحل مختلف تجزیه و تحلیل سهام را درک کنید. برخی از تحلیلگران از یک استراتژی بالا به پایین پیروی میکنند، به این معنی که در ابتدا شروع به تجزیه و تحلیل یک صنعت خاص میکنند و بعد در حیطه همان صنعت یک شرکت موفق را انتخاب کرده و تجزیه و تحلیل میکنند، حال آن که برخی دیگر از تحلیلگران از یک رویکرد پایین به بالا تبعیت میکنند، به بیانی دیگر آنها تجزیه و تحلیل یک شرکت خاص را انجام میدهند و بعد درباره زمینه فعالیت شرکت شروع به تحقیق میکنند.
شما میتوانید از هر کدام از این دو استراتژی که برایتان راحتتر است، استفاده کنید اما کل فرآیند باید حتماً انجام شود. هر فرآیند تجزیه و تحلیل سهام، مراحل زیر را شامل میشود.

تجزیه و تحلیل صنعت

تقریباً برای تمام صنایع، منابع اطلاعات جامع و کافی در دسترس همگان است. در اغلب موارد گزارش سالانه یک شرکت به اندازه کافی اطلاعات مفید درباره صنعت مورد نظر و چشم انداز رشد آتی آن، ارائه میدهد. هم چنین گزارشات سالانه درباره رقبای خرد و کلان در همان صنعت خاص اطلاعات سودمندی را در دسترس قرار میدهند. وقتی گزارشالات سالانه دو یا سه شرکت را به طور هم زمان مورد مطالعه و بررسی قرار میدهید، طبعاً تصویر واضحتری از آن صنعت خواهید داشت. شما هم چنین میتوانید اشتراک مجلات تجاری و وب سایتهایی را که به یک صنعت خاص میپردازند، خریداری کنید تا از آخرین اخبار و رویدادهای صنعت مورد نظر آگاه شوید.

تحلیل مدل کسب و کار شرکتها

برای ارائه یک تحلیل مناسبتر، باید بر نقاط قدرت و ضعف یک شرکت تمرکز کنید. اصلاً بعید نیست که یک شرکت قوی در یک حوزه ضعیف مشغول کسب و کار باشد یا برعکس، یک شرکت ضعیف و ناتوان در یک حوزه صنعتی فعال و پرقدرت کار کند. نقاط قوت یک شرکت اغلب در مواردی مانند هویت منحصر به فرد نام تجاری شرکت، محصولات، مشتریان و تأمین کنندگان آن منعکس میشود. شما میتوانید از طریق مطالعه گزارش سالانه یک شرکت، مجلات تجاری و وب سایتها در مورد مدل کسب و کار یک شرکت اطلاعات لازم را به دست آورید.

قدرت مالی

چه شما دوست داشته باشید یا خیر، درک قدرت مالی یک شرکت، مهمترین گام برای تجزیه و تحلیل سهام آن شرکت است. به بیانی دیگر بدون برخورداری از یک درک مالی جامع، نمیتوانید مانند یک تحلیلگر فکر کنید. در همین راستا شما باید بتوانید ترازنامه یک شرکت، صورت درآمد و صورت جریان نقدی آن شرکت را درک کنید. در اغلب موارد اعداد و ارقامی که در صورتهای مالی یک شرکت هستند، بیشتر از کلمات پر زرق و برق موجود در گزارشات سالیانه میتوانند به شما کمک کنند، بنابراین اگر میانه خوبی با اعداد و ارقام ندارید و با این حال میخواهید بازار سهام را تجزیه و تحلیل کنید، وقت آن رسیده است که کمی به مهارتهای خود در این زمان بیفزایید.

کیفیت مدیریت

کیفیت مدیریت نیز یک عامل حیاتی برای یک تحلیلگر سهام است. اغلب گفته میشود که هیچ شرکت خوب یا بدی وجود ندارد و تنها مدیران خوب یا بد وجود دارند. مدیران کلیدی مسئول آینده شرکت هستند. شما میتوانید مدیریت شرکت و کیفیت هیئت مدیره را با انجام برخی تحقیقات آنلاین ارزیابی کنید. معمولاً در اینترنت درباره شرکتهای سهامی عام، اطلاعات زیادی یافت میشود.

تجزیه و تحلیل رشد

قیمت سهام، بر اساس میزان سود مشخص میشود، بنابراین برای اینکه بفهمید قیمت سهام در آینده سیر نزولی دارد یا صعودی، اول باید متوجه شوید که در آینده سود سهام افزایش خواهد یافت یا کاهش مییابد. متأسفانه هیچ فرمول وجود ندارد که بتواند بگوید میزان سود در آینده به چه میزان خواهد بود. تحلیلگران برآوردهای خود را با تجزیه و تحلیل ارقام گذشته حاصل از رشد میزان فروش و حاشیه سود و چگونگی روند سودآوری در یک صنعت خاص، انجام میدهند. این روش در واقع آنچه درگذشته اتفاق افتاده را به آنچه انتظار میرود در آینده رخ دهد متصل میکند. پیش بینی صحیح میزان سود در آینده بهترین معیار برای سنجش قابلیت تجزیه و تحلیل شماست زیرا این موضوع نشان دهنده میزان درک شما از صنایع و شرکتهای مختلف است.

ارزیابیها

هنگامی که میزان سودآوری یک شرکت در آینده را درک کردید، گام بعدی این است که در مورد ارزش یک شرکت بدانید. ارزش سهام شرکت شما چقدر است؟ تحلیلگران باید بدانند که چه میزان از قیمت بازار فعلی سهام در مقایسه با ارزش شرکت قابل توجیه است. در این زمینه هیچ ارزیابی دقیقی وجود ندارد و تحلیلگران مختلف از پارامترهای متفاوتی استفاده میکنند. سرمایه گذاران ارزش به ارزش ذاتی نگاه میکنند در حالی که سرمایه گذاران رشد به پتانسیل درآمد نگاه میکنند. یک شرکت که با نسبت P/E بالاتری سهام خود را میفروشد باید رشد بیشتری داشته باشد تا قیمت فعلی آن برای سرمایه گذاران رشد توجیه شود.

قیمت هدف

آخرین گام برای اینکه یک تحلیلگر تمام عیار شوید، تعیین قیمت هدف است. هنگامی که شما با راههای مختلفی برای پیش بینی سود در آینده آشنا شدید، حال میتوانید با ضرب سود تخمینی در هر سهم (EPS) با نسبت P/E کم یا زیاد، قیمت هدف بالا و پایین را محاسبه کنید. هنگامی که قیمت هدف را میدانید، میتوانید از آن برای رسیدن به مقصد خود استفاده کنید.

سخن پایانی

هدف نهایی هر سرمایه گذار این است که به سود سرشاری دست پیدا کند اما این دلیل نمیشود که فکر کنیم هر سرمایه گذار یا تحلیلگری بلدند کار خود را خوب انجام دهند. هیچ گاه کورکورانه به توصیههای تحلیلگران عمل نکنید و حتماً قبل از انجام هر اقدامی خودتان هم تحقیق کنید. مسلماً همه نمیتوانند یک متخصص در امور سرمایه گذاری باشند اما هر گاه صحبت از خرید سهام به میان میآید، شما میتوانید مهارتهای تحلیلی خود را بهبود ببخشید.

Comments
Write a comment Close