Search
US Dollar
EN
Back to all

استراتژی های مهم در مدیریت تیم‌های دور‌کار


هنگام مصاحبه ی افراد در جست‌و‌جوی کار، نه تنها سطح حرفه ای آن‌ها مورد سنجش قرار می‌گیرد بلکه سعی می‌شود افرادی انتخاب شوند که از نظر ما قابلیت و انعطاف بیشتری برای همکاری با تیم دارند. بار ارگ تجارت همراه باشید تا با روند کار بیشتر آشنا شویم:


اما در ادامه باید بدانید که برای این پیش‌برد کار چه سوالاتی را می‌پرسیم:

 
آیا این شخص توانایی انجام کار مورد نظر ما را دارد؟
این سوال توانایی و قابلیت های فرد را می‌سنجد.برای مثال برای یک مدیر فروش عدم اضطراب و روابط عمومی بالا ضروری است. همچنین چنین شخصی باید صمیمیتی همیشگی در صدایش داشته باشد و بتواند این واقعیت که ممکن است مورد تایید واقع نشود را قبول کند.
 
شخص مورد نظر چگونه با تیم هماهنگ می‌شود؟
هماهنگی افراد یک تیم از نظر فکری و کاری بسیار مهم است.افراد یک گروه کاری می‌بایستی ارزش های و ایده های خلاقانه ی یکسان داشته باشند.
 
آیا این فرد توانایی انجام کار در طولانی مدت را دارد ؟
این سوال به تصمیم خود افراد وابسته است. آنها باید این سوال را از خود بپرسند که آیا کاری که میخواهند انجام دهند واقعا انتخاب خودشان است یا هنوز به زمان نیاز دارند تا علاقه اصلی‌شان را بیابند.
برای مثال وقتی فردی به عنوان مدیر فروش بدون هیچ سابقه پیشین استخدام می‌شود و تنها مزیت او روابط عمومی بالای او است بنابر تجربه بعد از چند ماه دلسرد می‌شود چون متوجه می‌شود که ارتباطات کافی نیست و همین موضوع او را در کار سرخورده می‌کند و در نهایت از کار استعفا می‌دهد.
در گروه کاری ما،انطباق افراد با ارزش های و ریتم کلی کار بسیار مهم است.تنها در این صورت است که کارمندان پایدارتر و البته کارآمد تر کار می‌کنند.


 

اولین قدم، جذب مدیران


اشتباه اصلی ما در ابتدای کار این بود که به دنبال مدیران فروش بودیم. بعد از مدتی که شاخص‌های عملکرد آنان شروع به افت کرد به فکر استخدام یک مدیر برای بخش بازرگانی افتادیم.
همین اشتباه نقطه قوتی برای کسب و کار ما شد. یکی از اعضای باتجربه‌ی تیم متوجه شد که ما بسیاری از فرآیندها را به اشتباه سازماندهی کرده‌ایم. به عنوان مثال، مدیران ما خود را بیش از حد درگیر مشتریان قدیمی کردند و از مشتریان جدید غافل شدند.
به همین منظور در حال حاضر اگر قصد داشته باشیم تا در مسیر جدیدی قدم برداریم به دنبال یک نیروی عادی و به اصطلاح بی تجربه نیستیم و سعی میکنیم قوی ترین و مناسب‌ترین فرد برای موقعیت شغلی را جذب تیم خود کنیم.
البته نباید منکر این موضوع شویم که هر شرکت و گروهی برای استخدام و جذب نیرو محدودیت‌های خودش را دارد اما با این حال فردی که توانایی های لازم برای پیش‌برد فرایند های مورد نظر در کار و ارتباط درست، با دیگر نیروها برای ایجاد یک تیم را داشته باشد، ارزشش را دارد حتی اگر کار ما را سخت‌تر کند.
 


انتخاب بهترین متخصصان هر حوزه


استخدام متخصصین برای هر کسب و کاری می‌تواند پرخرج باشد. شکی در این موضوعی نیست.اما سرمایه‌گذاری بر روی افراد متخصص در هر حوزه همیشه جواب می‌دهد.
افرادی که تازه شروع به کار کرده‌اند و به دنبال افراد متخصص هستند همیشه ترس این را دارند  که به خاطر کوچک بودن تیمشان مورد تایید چنین متخصصانی نباشند. اما در حقیقت چنین افرادی کار کردن در استارت‌آپ‌ها را تجربه جالبی می‌دانند زیرا به راحتی می‌توانند کارها را خودشان مدیریت کنند و پیش ببرند و به نوعی تخصصشان را در یک مرحله‌ی جدید مورد آزمایش قرار دهند.
برای پیدا کردن بهترین افراد دو قانون وجود دارد.
قانون اول:کارها و مسئولیت‌هایی که برای نیرو خود در نظر گرفته‌اید باید با نیاز های او از لحاظ حرفه‌ای همسو باشد.گاهی این موضوع به شانس شما در انتخاب فرد مورد نظر نیز ارتباط دارد.
قانون دوم:هیچ گاه از جست‌‌و‌جو برای فرد درست دست بر ندارید.اینگونه شانس خود برای نیروی ایده‌آل را بالا می‌برید.
 


رمز موفقیت ما، داشتن فردی برای شناساندن گروه به نیروی تازه‌کار


در گروه ما مدیران هر گروه مسئول آشنا ساختن نیروی جدید با محیط کار و دیگر نیروها هستند. اصلی‌ترین موضوع در مرحله آشنایی نیروی تازه‌کار در یک گروه دورکار داشتن ملاقات های مکرر با مدیر هر بخش است.این موضوع باعث بالاتر رفتن ارتباط آنها با گروه می‌شود.
همچنین به همراه مدیر منابع انسانی و دیگر اعضای تیم باید در مورد نحوه کار نیروی جدید در هفته اول کاری یا حتی هفته‌های بیشتر برنامه ریزی درستی کرده باشید. تمامی مسئولیت‌های او به همراه منابع لازم و نتیجه مورد نظر را باید برای او مشخص کنید. برای او مشخص کنید که برای کارها باید با چه شخصی در ارتباط باشد و درباره چه مسائلی مشورت بگیرد.
مولفه احساسی را فراموش نکنید. به عنوان مثال، در همان ابتدای رشد تیم، یک کتابچه راهنمای چاپی در مورد تاریخچه شرکت، ویژگی های کسب و کار، ماموریت و اهداف خود تهیه کردیم. همه اینها با مقداری طنز گفته شد تا کارمند جدید متوجه این موضوع شود که ما از نظر روحی به هم نزدیک هستیم تا بتواند احساس صمیمیت بیشتری کند.
 


روی نتیجه تمرکز کنید و نه ساعت کاری


زمانی که در یک محیط کاری هستیم می‌توانیم هرکاری که همکاران می‌کنند را زیر نظر داشته باشیم. از چایی نوشیدن آن‌ها بگیر تا زمانی که با دیگر اعضا معاشرت می‌کنند. اما در دورکاری در حقیقت نمی‌دانید که نیروی شما در حال انجام کار است یا فرزندش را پیش دکتر برده است. یا حتی ممکن است به مسافرت رفته و در حال استراحت باشد. به حال موضوع مهم این نیست که نیروی شما کجاست و یا چند ساعت پشت کامپیوتر می‌نشیند. تنها نکته مهم روند کاری و شاخص های عملکردی آن‌هاست.
به منظور آسان‌تر بودن نحوه پیگیری کارها ما 3KR استفاده میکنیم که ورژن آنلاین OKR گوگل است. OKR یک روش مدیریت پروژه است که اطلاعات سایر سیستم ها (Waterflow، Agile، OKR و Scrum) را ترکیب می کند و کار را برای تیم های دور کار بسیار خاص کرده است. طبق این طرح، هر کارمند سه نتیجه کلیدی در هر سه ماهه، ماه و در هفته دارد. این بهترین راه حل برای پیگیری عملکرد هر یک از نیروها است.
برای ارتباط بهتر با دیگر اعضای تیم داشتن جلسات انلاین هم بسیار مهم است. در تیم ما هر دوشنبه و جمعه مختص جلسه ی گروهی است.این موضوع باعث می‌شود که مشکلات تیم مشخص شوند و اعضا از حال یکدیگر باخبرند. همین امر سبب می‌شود که روحیه تیمی همیشه حفظ شود.
به صورت کلی، کار کردن به صورت آنلاین و درکار چالش های خاصی با خود به همراه دارد.برای مثال ارتباط گرفتن اعضا با یکدیگر، تفاوت مناطق زمانی و سوتفاهم‌ها.


اما فراموش نکنید استفاده از پلتفرم های آنلاین مانند زوم و غیره و منظم ساختن روند کاری باعث کم شدن این مشکلات می‌شود.در کنار این موضوع همراه روش های جذب نیروی خود را آپدیت نگه دارید تا بتوانید بهترین افراد را برای مجموعه ی خود جذب کنید. فراموش نکنید که استخدام افراد متخصص به نوعی سرمایه‌گذاری حساب می‌شود. افراد و نیروهای شما مهم‌ترین منبع شما هستند و رشد شرکت شما را تضمین می‌کنند.

Comments
Write a comment Close