Search
US Dollar
EN
Back to all

سه استراتژی ذهنی که برتری شما را در مذاکرات تضمین می‌کند


شکی در این نیست که مذاکرات و بحث‌ها می‌توانند به تجربه‌ای استرس‌زا و اضطراب‌آور بدل شوند. با این حال استراتژی های ذهنی (طرز فکر) شما می‌توانند در این بحث‌ها و مذاکرات به کمک شما بیایند و در شرایطی که اکثر افراد شکست می‌خورند باعث موفقیت و پیروزی شما در بحث شوند. بیشتر روابط ما با دیگران اندکی بحث و مذاکره در خود دارد. برای مثال در روابط ما با مشتری هدف برآورده کردن نیازهای آنها به موازات افزایش فروش است. وقتی صحبت از شرکای تجاری باشد، فرصت‌های تجاری جدید و نحوه استفاده از دارایی‌ها است که موضوع بحث قرار می‌گیرد. نهایتا همه به دنبال داشتن دست بالاتر در مذاکرات‌اند و همین باعث شده تا بحث و مذاکره به یکی از موضوعات جنجالی تبدیل شود.
تصورات غلط زیادی در رابطه با برتری در مذاکرات وجود دارد؛ برای مثال خیلی از افراد فکر می‌کنند برای اینکه صاحب قدرت باشید باید بیشترین تجربه، منابع یا سرمایه مالی را داشته باشید. با این همه هنگامی که وارد بحث یا مذاکره می‌شوید سه توصیه وجود دارد که بیش از هر کدام از این باورها به کمک شما می‌آیند. حقیقت این است که تمام طرف‌های مذاکره دوست دارند به نتیجه دلخواه خود برسند و معامله‌ای خوب برای خود ثبت کنند. همه طرف‌های مذاکره می‌خواهند نسبت به چیزی که در مذاکرات خود به دست آورده‌اند احساس خوبی داشته باشند، و اغلب، از سرمایه‌گذاری و گذاشتن تمام انرژی خود برای رسیدن به چنین چیزی دریغ نمی‌کنند. سه استراتژی زیر به شما کمک می‌کنند تا از هر مذاکره یا بحثی جان سالم به در ببرید. با این آموزش همراه ارگ تجارت باشید:


نقشه‌ای برای خروج از مذاکره داشته باشید


گفته می‌شود فردی که کمتر از همه به موضوع بحث اهمیت می‌دهد، فردی است که در مذاکره دست بالا را دارد. اگر بخواهیم صادق باشیم، بخش‌هایی از این گفته درست است! البته به نمایش گذاشتن این بی اعتنایی در همه مذاکرات کار جالبی نیست. در واقع زمانی می‌توانید از این استراتژی استفاده کنید که با خروج از مذاکره نیز مشکلی نداشته باشید
همه ما با فروشندگانی برخورد داشته‌ایم که عاجزانه نیازمند زمان و پول ما بوده‌اند و همین باعث شده تا بتوانیم دست بالا را در مذاکره با آنها داشته باشیم. از آنجایی هم که آنها برنامه‌ای برای خروج از مذاکره ندارند، معمولا با پیشنهاد ما موافقت می‌کنند. اغلب ما در شرایط مشابه همین کار را می‌کنیم و از چیزی می‌گذریم که بیش از همیشه به آن نیاز داریم. گاهی ممکن است از ترس شکست در مذاکره پول بیشتری خرج کنیم در حالی که هدف ما رسیدن به پول است! پس اگر با این طرز تفکر که برد و باخت مهم نیست وارد مذاکره شویم در هر صورت برنده میدان خواهیم بود.


برای پاسخ به ضعف‌های قابل مشاهده‌تان آماده باشید


مذاکرات به ناچار به سمتی کشیده می‌شوند که طرف‌ها مجبور به ابراز نگرانی خود شوند. در یک مذاکره هر دو طرف به دنبال بهترین معامله ممکن‌اند و ابراز همین نگرانی‌ها باعث کاهش ارزش پیشنهادات طرف دیگر معامله می‌شود.
تصور کنید طرف مقابل مذاکره به شما می‌گوید: دوست داریم با شما کار کنیم، اما از بابت مقاله اخیری که درباره سقوط قریب الوقوع صنعت شما منتشر شده، نگران هستیم. در این مقاله از شرکت شما به عنوان یکی از اولین شرکت‌هایی که ورشکسته می‌شود اشاره شده است. اگر برای پاسخ به این نگرانی‌ها آماده نباشید، احتما خراب شدن مذاکره بالا می‌رود. اما اگر پاسخ مناسبی برای این نگرانی آماده کرده باشید می‌توانید شرایط مذاکره را به نفع خودتان تغییر دهید.


باید توجه داشته باشید که طرف مقابل شما در مذاکره هر کسی که باشد در اینترنت، شبکه‌های اجتماعی و یا حتی با پرس و جو سعی می‌کند شهرت و شرایط شما را به خوبی بسنجد. با همه اینها راه‌هایی برای جلوگیری از دیده شدن نظرات منفی وجود دارد چرا که آخرین خواسته شما در مذاکره این خواهد بود که طرف مقابل از یکی از همین نظرات منفی به عنوانی اهرمی برای شکست شما استفاده کند.
شرکت‌ها و مجموعه‌های خدماتی مختلفی وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند تا نظرات منفی غیر منطقی یا تند و تیز را از سطح اینترنت پاک کنید. با این حال باید در نظر داشته باشید که به نظرهای منفی که منطقی هستند پاسخ دهید. پاسخ شما به این نظرات و نقد و بررسی‌ها نشان می‌دهد برای پاسخ به ضعف‌های خود آماده هستید و از یزی نمی‌ترسید.


تمرکز لیزری داشته باشید


در نهایت، سطح دانشی که در مورد صنعت، تجارت یا خود معامله دارید، اهمیت بسیار زیادی در پیشرفت مذاکره دارد. انتظار می‌رود برای مذاکره آماده باشید، با این حال اگر وقت بگذارید و چند ماه روی زمینه کاری و پیشنهادات خود کار کنید، هر کسی را مجاب می‌کنید تا روی شما سرمایه گذاری کنید.
به یاد داشته باشید، مردم روی دارایی‌های با ارزش سرمایه گذاری می‌کنند و هنگامی که شما روی کار خود تمرکز می‌کند و به خوبی به فرآیند کاری خود آگاه‌اید، به یک دارایی با ارزش تبدیل می‌شوید که همه دوست دارند روی آن سرمایه گذاری کنند.

Comments
Write a comment Close