Search
Iranian Rial
EN
Back to all

سنگ توپاز

سنگ توپاز

سنگ توپاز یکی از سنگ هایی می باشد که اعتقادات مختلفی در رابطه با آن وجود دارد. به طور کلی یونانیان آن را نمادی از خورشید می دانند و این قابلیت را دارد تا بتواند سحر و جادوهای مختلف را باطل کند. نامی که به این سنگ اختصاص داده شده است برگرفته از نام یک جزیره می باشد که واقع شده در دریای سرخ است. رنگ های مختلفی از این سنگ دیده شده است ولی رایج ترین نوع آن زرد و آبی می باشد.

به غیر از این موارد می توان به رنگ هایی همچون زرد، صورتی، سبز و بیرنگ اشاره کرد. خواص مختلفی در این سنگ وجود دارند و در کنار آن ها کاربردهای مختلفی را از آن مشاهده می کنید که در ادامه  به بررسی آن ها خواهیم پرداخت. پس همراه ما در سایت  کافه سیلور باشید.

تراش سنگ توپاز چگونه است؟

به دلیل برش بسیار ظریف، کریستال توپاز را به سختی می توان برش داد و هنگام پرداخت و نصب سنگ قیمتی روی پایه های فلزی باید دقت زیادی به خرج داد. سیستم کریستالی این سنگ لوزی شکل است و معمولاً به صورت منشورهای کشیده با مقطع مورب (الماس شکل) یافت می شود. برگه ها خطوط عمودی را نشان می دهند. آنها ممکن است دارای انواع صفحات هرمی، گنبدی و مخروطی باشند. اکثر کریستال ها این گشتاور مسطح ایده آل را نشان می دهند. آنها همچنین به صورت قلوه های گرد یافت می شوند. در طول بسیاری از عملیات سنگ زنی گام به گام و ترکیبی، هنگام سنگ زنی، باید مراقب بود که سطح در حال تراش نسبت به سطح گشتاور زاویه ای داشته باشد (که پولیش خوبی نمی گیرد و می تواند جدا شود). توپازها را معمولاً به صورت تراش زمرد یا قیچی می‌سازند و برای سنگ‌های داخلی از نگین‌های بی‌رنگ با تراش درخشان و کابوشون استفاده می‌کنند.

ذخایر و معادن توپاز در کجای جهان قرار دارند؟

معروف ترین مکان های آن عبارتند از شینشکین اشتاین، معادن در کوه های سریلانکا، برمه، برزیل، کوه های اورال در روسیه و قاره استرالیا، کوه های ژاپن، جمهوری ماداگاسکار، مکزیک، نیجریه، زیمبابوه، نامیبیا، آمریکای شمالی. ایرلند، اسکاتلند و انگلیس رنگ کریستال های این کانی در ایرلند آبی روشن است.

فرآیند بهسازی پرتودهی سنگ توپاز

توپاز بی رنگ که برای آبی شدن استخراج می شود، عمدتاً از نیجریه و سریلانکا می آید. در واقع امروزه بیش از 99 درصد توپاز آبی حاصل گرمایش نوع بی رنگ آن است.در طبیعت هیچ نوع توپاز آبی «سوپر» یا «سوئیسی» وجود ندارد. این سنگ ها ابتدا در اثر تابش به توپاز قهوه ای و سپس در اثر حرارت به رنگ آبی پایدار تبدیل می شوند.

جالب است بدانید که توپاز قهوه ای زیر نور خورشید تا حد زیادی رنگ خود را از دست می دهد. رنگ اکثر گونه های صورتی با عملیات حرارتی سنگ های رنگی «گیلاسی» تولید می شود و به این سنگ ها صورتی یا سرخ شده می گویند. نوع بی رنگ را می توان با Aaua Aura (رسوب بخار طلا) آبی-سبز آبکاری کرد.

 

سنگ توپاز چه خواصی دارد؟

 

سنگ توپاز چه خواصی دارد؟

توپاز سنگی محکم اما شکننده (به دلیل برش کامل صفحات) با سختی 8 در مقیاس ماوس و رنگ راه راه سفید است. ترکیب شیمیایی این سنگ آلومینیوم فلوئور و سیلیکات است و امکان سنتز مصنوعی آن نیز وجود دارد.توپاز یک نگین شفاف تا نیمه شفاف با روکش شیشه ای است. این جواهرات حاوی ادغام های کریستالی و گاهی به شکل ستاره های دنباله دار هستند. روش تشکیل توپاز به این صورت است که در آخرین مراحل سرد شدن ماگما شکل می گیرد و متبلور می شود و بیشتر با کانی های تورمالین، کاسیتریت، آپاتیت، فلوئور و بریل مرتبط است.

چه خواص درمانی ای در سنگ توپاز وجود دارند؟

یکی از دلایلی که باعث جذب افراد به سمت این سنگ شده اند، خواص درمانی متعددی هستند که در آن به چشم می خورند. از این خواص می توان به موارد زیر اشاره داشت:

• بیماری های کبدی و پوستی را تا حد قابل توجهی التیام می بخشد.

• باعث تقویت و تنظیم کلیه ها می شود.

• نوع آبی رنگ این سنگ از قابلیت ویژه ای برخوردار است. به گونه ای که می تواند باعث تقویت صدا شود و التهاب گلو را تا حد بسیار زیادی از بین ببرد.

• همچنین آن دسته از افرادی که اعصاب چندان قوی ای را ندارند می توانند از سنگ توپاز برای تقویت اعصاب و همچنین از بین بردن افسردگی استفاده کنند.

چه نمادهایی در این سنگ به چشم می خورند؟

سنگ ها برای این خلق شده اند که نماد و یا سمبلی از چیزی شوند و سنگ توپاز نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. به طور کلی از این سنگ به عنوان ماه تولد متولدین آبان و آذر یاد می شود. می تواند افراد را در برابر حسادت های دیگران محافظت کند و همچنین نمادی است که می تواند رویاهای بد را دور کند.

Comments
Write a comment Close