Search
US Dollar
EN
Back to all

تحلیل فاندامنتال پروژه لایت کوین

با تحلیل بنیادی لایت کوین در ارگ تجارت با ما همراه باشید:


پروژه لایت کوین یکی از معروف‌ترین و قدیمی‌ترین‌های میدان ارزهای دیجیتال است. لایت کوین در برابر بیت کوین که به طلای ارزهای دیجیتال مشهور است، مانند نقره در این بخش است. در ادامه با معرفی قسمت‌های متفاوت این پروژه، به بررسی دلایل بنیادین تأثیرگذار در قیمت لایت کوین و تحلیل بنیادی این رمز ارز می‌پردازیم؛ ما را همراهی کنید.


تاریخچه پروژه لایت کوین


لایت کوین یکی از آلت کوین‌های کهن است که در تاریخ ۷ اکتبر ۲۰۱۱ به‌وسیله چارلی لی، به شکل منبع باز در گیت‌های انتشار یافت. چارلی اهل کشور چین و از مهندسین قبلی گوگل و صرافی کوین‌بیس بود. به خاطر این‌که لایت کوین با یک فورک از بیت کوین و با به کار گرفتن برخی تغییرات در کد آن ایجاد شد، در مقایسه بیت کوین و لایت کوین مفهوم طلا و نقره دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد.


این تشبیه به دو علت انجام می‌شود:


۱. لایت کوین مدت‌ها به‌عنوان دومین ارز دیجیتال پس از بیت کوین بود و همین‌طور مثل وابستگی قیمت نقره به طلا، قیمت لایت کوین هم بسیار زیاد به قیمت بیت کوین بستگی داشت.
۲. بالاترین میزان سکه‌های بیت کوینی که قرار است ساخته شود ۲۱ میلیون بیت کوین است، و بالاترین میزان سکه‌های لایت کوینی که در آخر ساخته می‌شود ۸۴ میلیون لایت کوین است که این با نادر بودن طلا در مقابل نقره شباهت دارد.
در مورد با علت اول، رابطه قیمت میان لایت کوین و بیت کوین را می‌توان مثل فلز نقره و طلا دانست. در ۲۰ سال گذشته قیمت طلا در مقابل نقره چیزی حدود ۳۲ الی ۹۱ بیشتر بوده درصورتیکه این میزان برای بیت کوین و لایت کوین در بازه ۵۰ تا ۲۰۰ برابر در حال تغییر بوده است.
پروژه لایت کوین چگونه کار می‌کند؟


پروژه لایت کوین مثل بیت کوین، یک ارز دیجیتال باقابلیت استخراج است. به این معنی که الگوریتم توافق جمعی استفاده‌شده در شبکه لایت کوین از مدل اثبات انجام کار یا POW است. سیستم این ارز دیجیتال به صورتی طراحی‌شده است که در آخر ۸۴ میلیون سکه لایت کوین درست شوند که این مدل طراحی یاری می‌کند تورم لایت کوین پایین بیاید. در این شبکه، هر ۲.۵ دقیقه یک بلاک تازه به وجود می‌آید. تشویقی استخراج هر بلاک لایت کوین در آغاز مساوی با ۵۰ لایت کوین بود اما این تشویقی به‌مرورزمان پایین آمد.
چگونگی پایین آمدن پاداش استخراج در بلاک چین لایت کوین به این شکل است که بعد از هر ۸۴۰ هزار بلاک که تقریباً مساوی ۴ سال است، این پاداش نیمه می‌شود تا وقتی‌که میزان تمام لایت کوین‌هایی که درست شدند به ۸۴ میلیون برسند. هم‌اکنون تشویقی خارج کردن لایت کوین ۲۵ سکه LTC است که با نصف شدن تشویقی آن در چیزی حدود دو ماه، این مقدار به ۱۲.۵ خواهد رسید.

مهم‌ترین کاربردها پروژه لایت کوین


برنامه اساسی لایت کوین، عرضه یک پلتفرم پرداختی فاقد تمرکز با سرعت زیاد و کارمزد کم است. در ادامه به مواردی از کاربردهای لایت کوین خواهیم پرداخت:


ایجاد پرداخت‌هایی بسیار سریع


سرعت قبول تراکنش‌ها مسئله بسیار بااهمیتی در شبکه پرداختی است. میزان سرعت تائید تراکنش در لایت کوین در مقایسه با مهم‌ترین رقیب آن یا همان بیت کوین ۴ برابر بالاتر است.


انجام پرداخت‌های جزئی


به خاطر این‌که کارمزد تراکنش‌ها در لایت کوین بسیار کمتر از بیت کوین است، توانایی انجام تراکنش‌هایی با کارمزد پایین را خواهید داشت.


چالش‌ها و راهکارها پروژه لایت کوین


معلوم بودن و حتی مشهور بودن آفریننده پروژه لایت کوین، یعنی چارلی لی در مقابل سازنده بیت کوین که تابه‌حال هویت آن معلوم نشده، لایت کوین را با مسائلی همراه کرده است.


در یکی از گفتگوهای چارلی لی، او در این مورد گفت که معلوم بودن هویت او با طبیعت فاقدتمرکز بودن ارزهای دیجیتال در تضاد است. در اصل این مسئله موجب شده، لایت کوین در مقایسه با بیت کوین متمرکزتر دیده شود. ممکن است مشخص نبودن سازنده و نداشتن گروه معلوم در بیت کوین عیب‌هایی داشته باشد و به‌کارگیری دموکراسی در این مسائل ناکارآمد باشد، اما به‌جای این مسئله آن را بیشتر فاقدتمرکز ساخته است؛
برنامه‌ای که از آغاز ارزهای دیجیتال برای دستیابی به آن ایجاد شدند. یکی دیگر از مسائلی که در رابطه با لایت کوین وجود دارد، چالش مقیاس‌پذیری است.
یکی از مسائلی که لایت کوین در آن موقع برای بیت کوین به وجود آورد و در تلاش برای حل آن بود، مسئله مقیاس‌پذیری بیت کوین بود. لایت کوین برای درست کردن این مسئله، زمان به وجود آمدن هر بلاک را در مقایسه با بیت کوین، کم کرد و به این شکل توانست سرعت انجام گرفتن تراکنش‌ها را تا ۴ برابر بالا ببرد. اما در آخر لایت کوین هم بعداً با مسئله مقیاس‌پذیری روبه‌رو می‌شود.
در آن صورت به نظر چارلی لی، لایت کوین هم در آخر به یک روش لایه دوم، مثل لایتنینگ برای درست کردن مشکل مقیاس‌پذیری احتیاج پیدا می‌کند. مسئله دیگری که در مورد لایت کوین وجود داشت، نوسانات بالای قیمت آن است.
این مسئله کاربرانی را که می‌خواهند در پرداخت‌های روزمره و جزئی خود از لایت کوین استفاده کنند، با سختی روبرو می‌کند. برای حل این مشکل، چارلی اعتقاد دارد مسئله نوسانات قیمتی بیت کوین و لایت کوین به‌طور خودکار حل خواهد شد.


برنامه‌ها و رویدادهای پیش‌رو پروژه لایت کوین


اتفاقات مهم و زیادی در سال ۲۰۱۸ و همین‌طور نیمه نخست ۲۰۱۹ برای این ارز دیجیتال به وقوع پیوسته است. اما بااهمیت‌ترین برنامه‌ و مسائل برای آینده لایت کوین، که در بخش دوم ۲۰۱۹ اتفاق افتاده است، نصف شدن تشویقی برای استخراج آن یا به همان مفهوم هاوینگ (Halving) است. گروه لایت کوین هم‌اکنون نقشه راه شفافی عرضه نکرده است، اما با توجه به مسائل متفاوت می‌توان اتفاقات پایین را برای آن انتظار داشت:


بالا رفتن سرمایه‌گذاری مؤسسات در لایت کوین


کمپانی سرمایه‌گذاری هفت تریلیون دلاری فیدلیتی (Fidelity)، چند وقت پیش خبری را منتشر کرد که طبق آن خریدوفروش بیت کوین (BTC) را به‌زودی برای کاربران نهادی خود، ایجاد خواهد کرد. این کمپانی قبلاً گفته بود نخستین ارزهای دیجیتالی که به شبکه خود می‌افزاید بیت کوین و اتریوم خواهد بود. احتمال می‌رود، ارز دیجیتال بعدی که این کمپانی قصد دارد به شبکه خود می‌افزاید، لایت کوین باشد.


مبادلات اتمیک به‌وسیله شبکه لایتنینگ


مبادلات اتمیک به افراد توانایی تبدیل آنی لایت کوین به بیت کوین بدون زمان طولانی انتظار کشیدن برای تائید تراکنش را می‌دهد. با ایجاد این کاربرد، کارکرد لایت کوین بالا خواهد رفت و به عبارتی این ارز دیجیتال، بسیار بهتر کار خواهد کرد.

ایجاد زنجیره‌های جانبی (Sidechains)


گروه پشتیبان ساید چین اسمارت بیت کوین (SBTC)، افزودن لایت کوین را در نقشه راه پیش روی خود قرار داده‌اند. یعنی این‌که افراد خیلی زود می‌توانند از لایت کوین برای ایجاد زنجیره‌های جانبی بهره ببرند.


همکاری‌ها و پذیرندگان پروژه لایت کوین


پروژه لایت کوین که از سال ۲۰۱۱ فعالیت خود را آغاز کرده در زمان‌های متفاوت همکاری‌های زیادی با کمپانی‌های عظیم داشته که در ادامه به برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت:


این پروژه برای یافتن و راه‌اندازی پروتکل تازه‌ای برای بهبود حریم خصوصی و مقیاس‌پذیری با کمپانی توسعه نرم‌افزاری بیم (Beam) اعلام شراکت کرد. پس از انتشار خبر این شراکت، ارز دیجیتال لایت کوین بالا رفتن قیمت ۴۰ درصدی را در طی دو روز تجربه کرد. همکاری دیگر تأثیرگذاری که بنیاد لایت کوین در سال ۲۰۱۸ آغاز کرد، شراکت با کمپانی پرداخت توکن پی (TokenPay) بود. یکی از شراکت‌های تأثیرگذار دیگر که بنیاد لایت کوین در سال ۲۰۱۸ شروع کرد، توافق با کمپانی پرداخت توکن پی (TokenPay) بود.


رقبای اصلی پروژه لایت کوین


ممکن است بتوان اصلی‌ترین رقیب لایت کوین را بیت کوین به‌حساب آورد، اما از دیدگاه‌های متفاوت می‌توان رقبای مختلفی برای آن در نظر گرفت. برای مثال از این سمت که لایت کوین با دارا بودن کارمزد خیلی کم و سرعت زیاد تراکنش‌ها بر روی پرداخت‌های جزئی تمرکز دارد، می‌توان از آیوتا به‌عنوان رقیبی برای آن یادکرد.
یا به شکل کلی از منظر کم بودن کارمزد و زیاد بودن سرعت تراکنش آن را به‌عنوان رقیب نئو در نظر گرفت.
اما ازآنجاییکه لایت کوین از همان آغاز با برنامه اصلاحاتی بر روی پروژه بیت کوین و با انجام دادن تغییراتی در کد بیت کوین به وجود آمد، مسیر بیت کوین را تعقیب کرده و بیشتر قصد رقابت با بیت کوین را دارد. 
میزان تمام سکه‌هایی که قرار است در لایت کوین به وجود آید، ۴ برابر میزان سکه‌های بیت کوین است و از سوی دیگر سرعت انجام دادن تراکنش‌ها در آن نیز ۴ برابر بیت کوین سریع‌تر است.
الگوریتم رمزنگاری بیت کوین و لایت کوین کاملاً باهم فرق دارند؛ بیت کوین از الگوریتم SHA-256 و لایت کوین از الگوریتم تازه‌تری تحت عنوان اسکریپت Scrypt استفاده می‌کند که باعث می‌شود بیرون کشیدن و استخراج لایت کوین در مقایسه با بیت کوین احتیاج به مصرف برق پایین‌تری داشته باشد.
باوجود همه شباهت‌ها و فرقه‌هایی که میان بیت کوین و لایت کوین وجود دارد که در اینجا به بعضی از آن‌ها اشاره شد، دیر یا زود لایت کوین هم با مسئله مقیاس‌پذیری روبه‌رو می‌شود و آن زمان باید مثل بیت کوین از ابزاری مشابه با لایتنینگ استفاده کند. این به معنای این است که بیت کوین در این مسیر یک گام فراتر از لایت کوین رفته است.

رویدادها و اخبار تأثیرگذار روی قیمت پروژه لایت کوین


۷ فوریه ۲۰۱۹
لایت کوین برای یافتن و راه‌اندازی پروتکل تازه‌ای برای بهتر کردن حریم خصوصی و مقیاس‌پذیری با کمپانی توسعه نرم‌افزاری بیم (Beam) اعلام شراکت کرد. این مسئله در یک پست رسمی از طرف بیم در تاریخ ۷ فوریه انتشار یافت. پس از انتشار خبر این شراکت، ارز دیجیتال لایت کوین افزایش ارزش ۴۰ درصدی را در طی دو روز از سر گذراند.
۱۲ فوریه ۲۰۱۹
حساب توییتر برنامه تلفن همراه اسپِند (Spend) که بیشتر از ۴۰ میلیون فروشنده در سرتاسر دنیا در دست دارد، اعلام کرد که لایت کوین را برای نحوه پرداخت با ارز دیجیتال قبول است.
با منتشر شدن این خبر، ارزش لایت کوین در مدت ۴ روز ۳۹ درصد بالاتر رفت.
۲۶ فوریه ۲۰۱۹
کمپانی بین‌المللی کیک بوکسینگ گلوری (Glory)، تهیه بلیت به‌وسیله لایت کوین را به نحوه‌های پرداخت خود افزود. تهیه بلیت به‌وسیله بیت کوین یا لایت کوین از این کمپانی، امتیازات مخصوصی مانند پوسترهای امضاشده، دیدار از پشت‌صحنه و دیدار با ورزشکاران را برای تماشاچیان داشت. با منتشر شدن خبر این شراکت، قیمت لایت کوین، در طی یک هفته بیشتر از ۲۲ درصد افزایش ارزش را تجربه کرد.
۱۷ می ۲۰۱۹
شبکه گردشگری تراوالا Travala.com شراکت خود با لایت کوین را به شکل رسمی اعلام کرد. شراکت پروژه لایت کوین با این شبکه گردشگریِ موفق، با برنامه امکان به کار بردن لایت کوین برای راه پرداخت در هتل‌ها و بقیه مقاصد گردشگری‌ای است که با این شبکه قرارداد دارند. 
با انتشار خبر این شراکت، ارزش لایت کوین در مدت ۲ روز، ۱۴.۵ درصد بیشتر شد.


مارکت کپ یا ارزش کل بازار پروژه لایت کوین


لایت کوین با دارا بودن ارزش بازار ۸.۵ میلیارد دلاری، ۲.۹۷ درصد از تمام حجم سرمایه موجود در میدان ارزهای دیجیتال را در دست دارد که در مقایسه با رقیب نخست خود یا همان بیت کوین با دارا بودن ۵۷.۱% سهم از سرمایه در دست، مسیر زیادی را برای رسیدن به آن در پیش دارد.
اما با تحقیق در مارکت کپ همه شبکه‌هایی که با قصد عرضه یک سیستم پرداخت با سرعت زیاد و کارمزد کم ارائه‌شده‌اند، می‌توان فهمید که این شبکه‌ها دارای سهم بالایی از بازار ارزهای دیجیتال هستند و بسیار مهم تلقی می‌شوند.


حجم معاملات پروژه لایت کوین


با رفتن به سایت کوین‌مارکت‌کپ و در بخش Historical Data می‌توان به اطلاعات مرتبط به میزان معاملات روزانه لایت کوین در یک ماه گذشته دسترسی داشت.
با توجه به اطلاعات کشف‌شده می‌توان دید که در روزهای متفاوت با افزایش ارزش شاهد بالا رفتن قابل‌ملاحظه‌ای در میزان معاملات بوده‌ایم که به معنای بالا رفتن فعالیت‌های تهیه یا فروش لایت کوین در صرافی‌ها بوده که می‌توان فهمید، رویه روبه بالای قیمت ادامه‌دار است، که این مسئله با اطلاعات موجود نیز ارتباط دارد.
اما در روزهای گذشته که با بالا رفتن قیمت حتی شاهد کم شدن میزان معاملات روزانه بوده‌ایم، این مسئله می‌تواند علتی بر آغاز روند اصلاحی لایت کوین در آینده پیش رو باشد.


ارزش تراکنش‌های انجام‌شده در شبکه لایت کوین


افزون بر میزان معاملات انجام‌گرفته در صرافی‌ها، یک پارامتر دیگر هم وجود دارد که میزان ارزش تراکنش‌ها در پروژه لایت کوین را برحسب دلار نمایان می‌کند و دارای اهمیت بالاتری در مقایسه با میزان معاملات صرافی‌ها است. چون ارزش تراکنش‌های انجام‌گرفته در پلتفرم بلاک چین یک ارز دیجیتال خیلی بهتر می‌تواند کار افراد آن پروژه را نمایان کند.
افزون بر این درصد بالایی از حجم معاملات ثبت‌شده در صرافی‌ها بدون اعتبار و جعلی است و داده‌های حاصل از آن‌ها قابل‌اعتماد نیست.
اما ارزش تراکنش‌های ثبت‌شده در پلتفرم بلاک چین پروژه دارای اعتبار است و روی آن دست‌کاری انجام نمی‌شود.


جمع‌بندی پروژه لایت کوین


پروژه لایت‌کوین یکی از شبکه‌هایی بود که از درون بیت‌کوین خارج شد و با ادعای سرعت بالاتر و نرخ کارمزد پایین‌تر، مورد لطف خیلی از کاربران در دنیای ارزهای دیجیتال قرار گرفت.
این ارز دیجیتال به‌وسیله خیلی از کارشناسان به‌عنوان یک شبکه پرداختی با کارایی بالا شناخته‌شده و به همین خاطر کمپانی‌های بزرگ بسیاری تابه‌حال پشتیبانی خود را برای توانایی پرداخت به‌وسیله لایت کوین اعلام کرده‌اند.


شناخته‌شده بودن چارلی لی به‌عنوان سازنده واصلی‌ترین عضو گروه توسعه‌دهندگان لایت کوین هم اعتبار بالاتری را به پروژه داده است.
باوجوداینکه برنامه عرضه ارزهای دیجیتال در آغاز عرضه یک شبکه پرداختی برای حذف شبکه مالی متمرکز بود، به نظر می‌آید پلتفرم‌های پرداختی راه خوبی برای پیشرفت داشته باشند. از بین همه این پلتفرم‌ها، لایت کوین به علت کارمزد کم و سرعت زیاد تراکنش‌ها در مقایسه با بیت کوین یکی از گزینه‌های اساسی در مسائل پرداختی به‌حساب می‌آید.

Comments
Write a comment Close