Search
US Dollar
EN
Back to all

تحلیل بنیادی پروژه استلار

تحلیل فاندامنتال پروژه استلار


با ما در ارگ تجارت همراه باشید تا به تحلیل بنیادی استلار بپردازیم:

پروژه استلار پروژه‌ای است که از آغاز با برنامه توانایی انجام تبادلات و تراکنش‌های برون‌مرزی با سرعت زیاد، هزینه کم و با هر جفت ارزی به وجود آمد. درواقع ایده اساسی آن، این بود که به‌وسیله استلار، تمام شهروندان و نهادهای متفاوت در سراسر جهان (حتی کشورهای فقیر و جهان سوم) بتوانند پول را در محدوده بین‌المللی، بدون هیچ کارمزدی و در عرض چندین ثانیه منتقل کنند.
لومن ارز دیجیتالی است که به‌وسیله فناوری استلار پشتیبانی می‌شود و به‌اختصار به آن XLM می‌گویند. این شبکه ارز دیجیتال، از زمان آغاز به کار تابه‌حال کارکرد خیلی خوبی داشته است و هم‌اکنون هم در میان ۱۰ ارز دیجیتال برتر ازنظر میزان سرمایه موجود در آن، قرار دارد و شما می توانید در صرافی های مناسب اقدام به خرید و فروش و یا به مانند بازار فارکس اقدام به نوسانگیری از آن کنید.


تاریخچه پروژه استلار


برای تحلیل بنیادی استلار از تاریخچه ان شروع می کنیم، استلار در اوایل سال ۲۰۱۴ به‌وسیله جد مک‌کالب (Jed McCaleb) و جویس کیم (Joyce Kim) با به وجود آوردن یک هارد‌فورک از پروژه ریپل به وجود آمد. بعد از ایجاد تغییرات کمی در کدهای بااهمیت توافق جمعی ریپل، شبکه‌ی فورک شده تحت عنوان استلار به وجود آمد. هدف اساسی این پلتفرم تازه، متصل شدن و ایجاد تعامل میان افراد، سیستم‌های پرداختی و بانک‌ها در تمام دنیا بود.
وایت‌پیپر(Whitepaper) و کد تازه آپدیت شده ریپل که همان استلار بود در آوریل ۲۰۱۵ انتشار یافت و شبکه استلار در نوامبر همان سال به شکل رسمی آغاز به کار کرد.

در آخر استلار در سال ۲۰۱۴ با ۱۰۰ میلیارد سرمایه از ارز دیجیتال خود آغاز به کار کرد و نام ارز دیجیتال این شبکه با توجه به تغییراتی که در سال ۲۰۱۵ روی آن انجام‌گرفته بود از استلار به لومن(XLM) تغییر کرد.


پروژه استلار چگونه کار می‌کند؟


اینترنت از گروهی از سرورهایی که باهم یک پلتفرم را به وجود می‌آورند، ایجادشده است. مانند اینترنت، استلار هم از گروهی از سرورهای فاقد تمرکز در قسمت‌های مختلف تشکیل‌شده‌ است که دفتر کل توزیع‌شده‌ای را به وجود آورده و پشتیبانی می‌کنند.
این دفتر کل توزیع‌شده همه تراکنش‌های انجام‌گرفته را در خود ثبت‌ می‌نماید. همین‌طور یک کپی کامل از همه تراکنش‌های انجام‌گرفته که در اصل یک کپی از دفترکل توزیع‌شده دنیا خواهد بود، در همه سرورهای پروژه استلار وجود خواهد داشت. هر شخص می‌تواند یک سرور در شبکه استلار به وجود آورد و هرچه میزان سرورهای شبکه بیشتر شود، شبکه قوی‌تر خواهد شد.
سرورهای موجود در پلتفرم برای تائید تراکنش‌ها باهم در تعامل‌اند و هر ۲ الی ۵ ثانیه یک‌بار دفتر کل توزیع‌شده آپدیت می‌شود. این استراتژی  عملکرد به‌عنوان توافق عمومی شناخته‌شده است. این دفترکل، پول شمارا به‌عنوان اعتبار شما که به‌وسیله آنچرها به وجود می‌آیند، ثبت می‌کند. آنچرها مانند پل‌های ارتباطی میان پول رایج و شبکه استلار کار می‌کنند. 
در قبال سپرده شما اعتبار یا پولی در حساب آنلاین شما، که مثل یک کیف پول مجازی کار می‌کند، به وجود می‌آید. آنچرها باید برای نگهداری پول شما قابل‌اطمینان باشند. اعتبار به وجود آمده می‌تواند میان افراد مختلف پروژه، فرستاده و دریافت شود. استلار به‌عنوان یک صرافی توزیع‌شده فعالیت می‌کند.
بنابراین، شما می‌توانید به‌وسیله اعتبار دلاری خود برای فردی که می‌خواهید، یورو بفرستید. شبکه استلار به شکل خودکار دلار شمارا با بهترین نرخ به یورو تبدیل می‌کند و در آخر کسی که به‌وسیله حساب دلاری خود برایش یورو فرستاده‌اید، یورو را گرفته و با پشتیبانی یک آنچر یورو، توانایی برداشت آن را دارد.


مهم‌ترین کاربردهای پروژه استلار

 

یکی از بااهمیت‌ترین عواملی که در تحلیل فاندامنتال شبکه‌ها باید به آن توجه نمود، کاربردهای فناوری و توکن عرضه‌شده به‌وسیله آن پروژه است. به همین سبب به بررسی کارکردهای استلار و اهمیت این کارکردها در دنیای امروز و آینده خواهیم پرداخت.


مدیریت پرداخت‌های جزئی با کارمزدهای کم


 پروژه استلار بر خلاف بیت کوین کارمزد معاملات و نقل و انتقالات را کم کرده و گزینه‌های زیادی را برای پرداخت و مبادلات به‌خصوص برای پرداخت‌های بسیار جزئی در اختیار کاربران قرار می‌دهد.


نقل و انتقالات برون‌مرزی


استلار توانایی ارسال پول به هر میزانی که باشد حتی یک سنت را با سرعت به کشورهای زیادی فراهم می‌نماید. این شبکه در اصل پرداخت‌های میان کشورهای مختلف با کارمزد بسیار کم را راحت می‌کند.


چالش‌ها و راهکارها پروژه استلار


یکی از چالش‌هایی که در مورد این پروژه وجود دارد این است که فناوری‌ای که آن زمان مک‌کالب با فورک ریپل به وجود آورد، با فناوری‌ای که هم‌اکنون ریپل از آن استفاده می‌کند، خیلی فرق دارد. ریپل با گروهی بالغ‌بر ۲۰۰ نفر و گرفتن سرمایه‌ای نزدیک به ۱۰۰ میلیون دلار آغاز به کار کرد. اما برعکس آن شبکه استلار، به‌وسیله گروهی کوچک و سرمایه‌ی بسیار کمی آغاز به کار کرد. 
درباره وجود شفافیت و آموزش یا عدم وجود آن در شبکه استلار از جهت تراکنش‌های کارکنان استلار و همین‌طور ایردراپ‌های آن نیز مسائلی وجود دارد. اما پاسخ‌هایی که استلار در مقابل مشکلاتی که دنیای امروز با آن روبه‌رو است، مثل انتقال پول به شخصی در کشورهای دیگر که با مسائلی مانند زمان طولانی فرستادن، عدم امکان تبدیل واحدهای پولی به هم به شکل خودکار برای اینکه بتوان به شخص در یک کشور دیگر طبق پول رایج کشور خودش تراکنش انجام داد، کارمزدهای زیاد و … روبرو است، عرضه می‌کند.


برنامه‌ها و رویدادهای پیش‌رو پروژه استلار


یکی از عوامل مهمی که می‌تواند در تحلیل پروژه به ما یاری دهد، بررسی اهداف و رویدادهایی است که امکان وقوع آن‌ها در آینده وجود دارد.
سه ماه اول سال ۲۰۱۹
افزودن تراکنش‌ها و مبادلاتی که برای قرارگیری در سرور مشتری (API) استلار شکست‌خورده بودند و همین‌طور انتشار مطالب مهم‌تر، در مورد طرح‌ها و ایده‌های تازه مانند خریدوفروش بدون تمرکز و عوامل مرتبط به آن، شراکت‌های استلار با سایر کمپانی‌ها و ..
سه ماه دوم و سوم سال ۲۰۱۹
بهتر شدن تمرکززدایی با رعایت و نگهداری کارکرد فعالیت روی پلتفرم لایتنینگ.
سال گذشته زمینه شبکه لایتنینگ استلار برای کانال‌های تراکنش و پرداخت انجام گرفت و اینتراستلار کارهای لازم برای آن تحت عنوان استلارلایت را انجام داد.
بااین‌وجود، استلار هنوز برای پیاده کردن کامل لایتنینگ چند ماه زمان نیاز دارد و استخدام بیشتر مهندسین برای به پایان رساندن پلتفرم لایتنیگ بر بستر استلار از اولویت‌های اهداف استلار محسوب می‌شود. با توجه به اهدافی که استلار تصمیم دارد برای سال ۲۰۱۹ انجام دهد، می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین آن‌ها، پیاده‌ کردن شبکه لایتنینگ است.
درواقع استلار تصمیم دارد یک نسخه بتا برای شبکه لایتنینگ خود انتشار دهد که این خبر احتمالاً برای کارشناسان بخش بلاک چین بسیار جذاب است. پیاده‌سازی شبکه لایتنینگ بر روی پروژه استلار، می‌تواند بلاک چین استلار را به میزان چشمگیری تأثیرگذارتر از چیزی که هم‌اکنون وجود دارد و به کار گرفته می‌شود، تبدیل کند.


پروتکل لایتنینگ


شبکه لایتنینگ قابلیت دسترسی به کاربران برای به پایان رساندن تراکنش‌های بیرون از زنجیره، به‌وسیله روترها و هاب‌ها را فراهم می‌نماید.
این به این معنی است که شبکه لایتنینگ توانایی پشتیبانی تراکنش‌ها و پرداخت‌های میان پروتکلی را دارد.
یکی از با اهمیت‌ترین اتفاقات مقابل توکن شبکه استلار، فهرست شدن در صرافی بزرگ کوین‌بیس (Coinbase) است. فهرست شدن ارزهای دیجیتال در صرافی‌های عظیمی مثل کوین‌بیس، بایننس و .. همیشه موجب پامپ شدید قیمت آن‌ها بوده است. 


همکاری‌ها و پذیرندگان پروژه استلار


اعلام همکاری شبکه‌های ارز دیجیتال باکمپانی‌هایی که در زمینه‌های پولی یا فناوری سابقه بالایی داشته و بسیار مشهور هستند، می‌تواند کمک خیلی زیادی به شهرت و اعتبار شبکه و به دنبال آن بیشتر شدن سرمایه‌گذاری بر روی این شبکه‌ها کند.


اینتراستلار

اینتراستلار یک کمپانی فناوری محور است که با برنامه تسهیل بازار و همین‌طور یاری به شبکه‌هایی که در بستر شبکه استلار شروع به کار می‌کنند، به وجود آمده و با پروژه استلار همکاری دارد.


آی‌بی‌ام (IBM)


بلاک چین آی‌بی‌ام، شغل‌ها را قادر می‌کند تا جریان تراکنش‌ها را به‌وسیله یک دفتر کل ایمن و مشترک دیجیتالی، مدیریت نمایند. استلار و آی‌بی‌ام در اکتبر سال ۲۰۱۷ قراردادی برای شراکت برای تسهیل سیستم پرداخت‌های برون‌مرزی منعقد کردند.


دیلویتی و استلار


دیلویتی یک کمپانی پیشرو در بخش مشاوره‌های مالی و فناوری است. ۸۰% از کاربران دیلویتی از ۵۰۰ کمپانی سود ده برتر در ایالات‌متحده آمریکا که سالانه مجله فورتون Fortune انتشار می‌دهد، هستند.
دیلویتی و استلار قرارداد همکاری خود را در ۲۷ ژوئن سال ۲۰۱۶ با برنامه دسترسی به خدمات پولی و انجام تراکنش‌ها با کارمزد کمتر، بستند.


استریپ و استلار


این دو کمپانی شراکت خود را در تاریخ ۱۰ می ۲۰۱۸ اعلام کردند.
مرکز توسعه و تحقیق بلاک چین و استلار
این شرکت، یک کمپانی تحقیقاتی در چین است که بر روی فناوری بلاک چین تمرکز دارد.


بکست ۳۶۰ و استلار


این کمپانی باهدف رشد و کمک به مشاغل کوچک و بومی به‌وسیله بیشتر شدن سطح دسترسی آن‌ها به زنجیره‌های اقتصادی عظیم، به وجود آمده است.

فکتوری  و استلار


این کمپانی یک بازار ثانویه برای سازوکار وام‌دهی غیر بانکی محسوب می‌شود که بر زمینه بلاک چین به وجود آمده است.


ویپرو واستلار


ویپرو در بخش عرضه خدمات و مشاوره اینترنتی، پولی و فناوری فعالیت می‌کند.


رقبای اصلی پروژه استلار

نگاهی به سه رقیب مهم استلار ازنظر فناوری، کاربرد و برنامه‌ها می‌پردازیم:  


ریپل-استلار


شبکه ارز دیجیتالی که شباهت زیادی به پروژه استلار دارد، بی‌شک ریپل است.
اگرچه XRP معمولاً تحت عنوان ریپل معرفی می‌شود، اما فرق اساسی باهم دارند. ریپل یک کمپانی آمریکایی است که یک پلتفرم پرداخت سریع و ارزان برای تراکنش‌ها و مبادلات برون‌مرزی عرضه می‌کند.
ریپل قابلیت انجام تراکنش‌هایی با میزان زمان پردازش ۴ ثانیه‌ای، کارمزدی مساوی با ۰.۰۰۰۱ XRP برای هر تراکنش و توانایی انجام ۱,۵۰۰ تراکنش در ثانیه را دارد.
پروژه استلار در آغاز از کدهای ریپل استفاده می‌نمود، اما هم‌اکنون کدهای این دو شبکه کاملاً متفاوت هستند.
ازآنجایی‌که هر دو شبکه ریپل و استلار جزو ده پروژه برتر با توجه به میزان سرمایه هستند، به‌عنوان دو رقیب اساسی برای هم خوانده می‌شوند.
اما ذکر این مسئله نیز ضروری است که اهداف و برنامه‌هایی که این دو شبکه تابه‌حال برای خود در نظر گرفته‌اند، باهم فرق دارد. مهم‌ترین برنامه‌ای که استلار در جهت رسیدن به آن حرکت می‌کند، وسعت بخشیدن به دسترسی به خدمات پولی با کارمزدهای بسیار کم است، درحالی‌که ریپل بر روی برقراری و وسعت بخشیدن به انجام تراکنش‌های پولی میان بانک‌ها و مؤسسات مالی بزرگ، تمرکز دارد.


امیسه‌گو و پروژه استلار


برنامه امیسه‌گو، آسان کردن معاملات و تراکنش‌ها میان درگاه‌های پرداخت و کمپانی‌های مالی مختلف است که از این رو می‌تواند به عنوان یک جانشین برای استلار محسوب شود.
اتریوم و پروژه استلار
اتریوم روی سازوکارهای پرداخت برون‌مرزی و از بین بردن سیستم‌های مالی سنتی جهان تمرکز ندارد. در عوض، اتریوم یک شبکه برای به وجود آوردن و بکارگیری برنامه‌های فاقدتمرکز (dApps) است. شبکه استلار هم باعرضه قراردادهای هوشمند با برنامه گسترش راه‌حل‌های موجود، می‌تواند به‌عنوان یک رقیب مهم برای اتریوم در این بخش در نظر گرفته شود.


حجم معاملات پروژه استلار

 

اگر رتبه‌بندی سایت کوین مارکت کپ را بر طبق میزان معاملات روزانه باشد، پروژه استلار در جایگاه ۱۶‌ام قرار می‌گیرد که این مسئله نشان می‌دهد میزان معاملات روزانه ارز دیجیتال لومن در صرافی‌ها در مقایسه با حجم سرمایه موجود در این پروژه کم است. 


ارزش تراکنش‌های انجام‌گرفته در پروژه استلار


می‌توان گفت که ارزش تراکنش‌های ثبت‌شده در پلتفرم بلاک چین پروژه دارای اعتبار است و نمی‌توان  آن را دست‌کاری نمود.

با مراجعه به تاریخچه میزان تراکنش‌های انجام‌گرفته در پروژه استلار در چند ماه گذشته می‌توان دید که ارزش دلاری تراکنش‌های انجام‌گرفته در شبکه استلار در بازه‌های مختلف زمانی دارای نوسانات شدیدی بوده است.

برای فهم بهتر تعامل ارزش تراکنش‌های انجام‌گرفته در شبکه استلار بر روی قیمت، می‌توان هر دو نمودار را باهم ترسیم کرد.
همان‌طور که در نمودار بالا معلوم است، رویه کلی قیمت و ارزش تراکنش‌های انجام‌گرفته در این شبکه، رابطه کاملاً مستقیمی باهم دارند و فهمیدن ارزش تراکنش‌های انجام‌گرفته در پلتفرم استلار در هرروز در کنار بقیه پارامترها می‌تواند به فهم آینده قیمتی ارز دیجیتال لومن (XLM) کمک کند.


بررسی پارامتر NVT پروژه استلار


این پارامتر، تمام ارزش یک پلتفرم یا همان مارکت‌کپ در مقایسه باارزش تراکنش‌های انجام‌گرفته در شبکه استلار را در بازه‌های مختلف زمانی بررسی می‌کند. پارامتر NVT از تقسیم تمام میزان سرمایه موجود در شبکه بر تراکنش‌های روزانه انجام‌گرفته در شبکه آن پلتفرم به دست می‌آید و شبیه به پارامتر PE که در بازار سهام مورداستفاده قرار می‌گیرد، است.

میزان به‌دست‌آمده برای پارامتر NVT که در روز ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۹ حساب‌شده، نشانگر آن است که از همه ارزش سرمایه موجود در این شبکه، فقط با ۳ درصد از آن در یک روز در پروژه استلار تراکنش انجام‌گرفته که درصد کمی است و نشان می‌دهد بیشتر اشخاص به ارز دیجیتال استلار لومن به‌عنوان ذخیره‌ای مهم نگاه می‌کنند نه راهی برای پرداخت.

نگاهی به تغییرات این پارامتر در یک مدت‌زمانی هم می‌تواند نشانگر آن باشد که رویه رفتار سرمایه‌گذاران باگذشت زمان نسبت به این ارز دیجیتال چطور بوده است.

 


جمع‌بندی پروژه استلار


باوجود میزان سرمایه‌ای که هم‌اکنون در پروژه استلار وجود دارد، همکاری آن با شرکت‌های عظیمی مثل IBM و اهدافی ازجمله پیاده نمودن شبکه لایتنینگ، راه‌اندازی صرافی فاقد تمرکز در پلتفرم استلار و..، که گروه استلار قرار است در سال ۲۰۱۹ به پایان برساند و همین‌طور احتمال فهرست شدن استلار در صرافی بزرگ کوین‌بیس تا آخر ۲۰۱۹، احتمال می‌رود ارز دیجیتال این پروژه توسعه خوبی را تا پایان سال ۲۰۱۹ تجربه کند.

Comments
Write a comment Close