Search
US Dollar
EN
Back to all

تحلیل بنیادی بیت تورنت

بیت تورنت نام سازمانی است که از سال ۲۰۰۴ بیرون از دنیای ارز دیجیتال و به‌عنوان یک تکنولوژی در حال کارکردن بوده است و بستری برای به اشتراک گذاشتن با سرعت بیشتر و آسان‌تر فایل‌هایی با حجم زیاد را فراهم کرده است. مدیرعامل ترون در اواخر سال ۲۰۱۸، اقدام به خرید این شرکت و ساختن یک توکن در کارکرد آن کرد تا افراد بیشتری در به اشتراک گذاشتن فایل‌ها تشویق شده و شرکت کنند.

در این مقاله به تحلیل بنیادی بیت تورنت می پردازیم که با استفاده از آن می توانید استراتژی معاملاتی بهتری در سرمایه گذاری و نوسان گیری داشته باشید، پس با این مقاله آموزشی همراه باشید:

تاریخچه بیت تورنت


این پروژه برای نخستین‌بار در سال ۲۰۰۱ میلادی به‌وسیله برام کوهن (Bram Cohen) برنامه‌نویس آمریکایی و به‌وسیله از زبان برنامه‌نویسی پایتون طراحی شد.
در تابستان سال ۲۰۰۲، کوهن نسخه بتای پروتکل خود را عرضه کرد و در آخر در پاییز ۲۰۰۴ سازمان تورنت به‌وسیله کوهن و همکارش آشوین ناوین (Ashwin Navin) به طور رسمی تأسیس شد. این پلتفرم به‌عنوان نخستین و بهترین پلتفرم اشتراک‌گذاری فایل‌ها، مدت زیادی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد.
بر اساس آمار به‌دست‌آمده میزان همه کاربران فعال در این پلتفرم هم اکنون در حدود ۲۵ میلیون کاربر در شبانه‌روز است. اما مسئلة مهمی که این پلتفرم به‌مرورزمان با آن روبه‌رو شد، نبود انگیزه برای خیلی از کاربران برای فرستادن فایل‌ها بود. در اصل هیچ سیستمی برای انگیزه دادن به کاربرانی که به‌عنوان میزبان کارکرده و به بقیه کاربران برای دانلود آسان‌تر و سریع‌تر فایل‌ها یاری می‌دادند وجود نداشت.

جاستین سان، مدیرعامل ترون از این فرصت استفاده کرده و با خرید سازمان بیت تورنت در تاریخ ۲۴ جولای سال ۲۰۱۸، تصمیم گرفت برای عظیم‌ترین پروتکل اشتراک‌گذاری فایل‌ها در جهان، توکنی بسازد و سیستم تشویقی‌ای در آن جای دهد که این مسئله را حل کند.


بیت تورنت چگونه کار می‌کند؟


اگر به‌صورت معمولی قصد دانلود آن را از سایت موردنظر خود را داشته باشید، ابتدا به سرور سایت متصل می‌شوید و تمام حجم ۲ گیگابایت را از آنجا می‌گیرید که زمان دانلود بستگی به‌سرعت اینترنت شما از چند دقیقه تا چند ساعت متغیر است.
حالا تصور کنید برای دانلود فایل ۲ گیگابایتی خود قصد استفاده از پروتکل تورنت را داشته باشید. با استفاده از این پروتکل، فایل موردنظر شما به قسمت‌های کوچک‌تری تقسیم می‌شود و کاربرانی که از قبل آن قسمت‌ها را دریافت کرده‌اند حالا می‌توانند به‌عنوان میزبانی برای فرستادن آن فایل باشند.
یعنی به‌جای اینکه تمام فایل موردنظر خود را به‌وسیله یک سایت دریافت کنید، آن فایل را در قالب قسمت‌های کوچک‌تر و از چندین سرور متفاوت که افرادی هستند که قبلاً آن فایل را دریافت کرده‌اند، می‌گیرید. تعامل کاربران با هم برای فرستادن و دریافت فایل‌ها به شکل کاملاً مستقیم است، به همین علت می‌گویند پروتکل تورنت از یک راه همتا به همتا (Peer-to-Peer) برای ارسال و گرفتن فایل‌ها استفاده می‌کند.
این پروتکل آن‌قدر هوشمند است که بهترین منبع را برای گرفتن هر بخش از فایل را تشخیص می‌دهد و به‌این‌ترتیب سرعت جابه‌جاکردن فایل را بالا برده و در بهترین حالت ممکن قرار خواهد داد. خود شما نیز بعد از دانلود فایل توانایی ارسال فایل به‌عنوان میزبان برای بقیه کاربران را خواهید داشت. 


بررسی عوامل بنیادین مؤثر در قیمت بیت تورنت


همان‌طور که گفته شد پروتکل تورنت به‌وسیله یک سیستم همتا به همتا (Peer-to-Peer) اقدام به ارسال و دریافت فایل‌ها می‌کند. مهم‌ترین مسئله کاربران زمانی که با موتور جستجوگر تورنت به دنبال محتوایی می‌گردند، میزان زمانی است که طول می‌کشد تا محتوای موردنظر و مطلوبشان را بیابند و بتوانند آن را دانلود کنند. در پلتفرم اصلی بیت تورنت، هیچ انگیزه‌ای برای کاربران وجود نداشت که آن‌ها را تشویق کند، وقتی که یک‌بار محتوای موردنظرشان را دانلود کردند، فایل‌های خود را در سیستم با بقیه کاربران نیز به اشتراک گذارند.
از سوی دیگر برای اشخاص زیاد دلپذیر نبود که برای دانلود یک فیلم یا بازی، مدت زمانی طولانی را منتظر بمانند.
با افزودن توکن BTT به شبکه این پلتفرم، کاربرانی که قصد انتظار برای یک مدت‌زمان زیاد برای دانلود کامل محتوای موردنظرشان را نداشتند، می‌توانستند به‌وسیله توکن BTT، به کاربران بیشتری انگیزه دهند که به شبکه برای دریافت فایل موردنظرشان کمک کنند و در نتیجه سرعت یافتن و دانلود آن فایل را بالا ببرند.


اما استفاده از توکن BTT یک انتخاب است، به این معنی که کاربرانی که قصد ندارند با توکن BTT پرداخت کنند یا توکن BTT بگیرند، می‌توانند مثل قبل، از شبکه تورنت استفاده کنند.
افزودن این توکن به پلتفرم تورنت با درست کردم یک قابلیت بالقوه برای به‌دست‌آوردن درآمد، می‌تواند به کاربران انگیزه دهد که حتی وقتی قصد دریافت فایل‌ها را داشتند و آن را گرفتند، سیستم خود را برای به اشتراک گذاشتن فایل‌ها با دیگر کاربران با قصد دست آوردن درآمد روشن بگذارند و در شبکه باشند.


اثرات اضافه‌کردن توکن بر کل شبکه بیت تورنت


در شبکه این پلتفرم، هر شخصی که یک فایل کامل را داشته باشد، توانایی میزان بودن برای آن در شبکه را داراست، اگر کاربران بیشتری منابع وسیع و کاملی از فایل‌های متفاوت در دست داشته باشند، کاربران بیشتری به‌عنوان میزبان می‌توانند در این پلتفرم فعالیت کنند و به همین خاطر، میزان دسترسی به شبکه به این وسیله افزایش می‌یابد.
در اصل، افرادی که برای بالابردن سرعت دانلود خود پولی با استفاده از این توکن پول پرداخت می‌کنند، از طریق پلتفرم پاداش‌دهی، چون باعث تشویق شرکت‌کنندگان شبکه شده‌اند، میزبان‌های بیشتری به وجود خواهند آمد و در نتیجه، سرعت دسترسی به فایل‌ها و همین‌طور سرعت دانلود فایل‌ها برای بقیه کاربرانی که به دنبال دریافت آن فایل‌ها هستند نیز بالا می‌رود.


مهم‌ترین کاربردهای بیت تورنت


مقصود از افزودن توکن در پلتفرم بی‌واسطه و همتا به همتای بیت تورنت این بود که پلتفرمی طراحی شود که افراد به‌وسیله آن بتوانند به‌خاطر خدماتی که استفاده می‌کنند، هزینه آن را به‌وسیله این توکن‌ها بپردازند و از سوی دیگر کاربرانی که پهنای باند یا بقیه منابع خود را به‌وسیله این پلتفرم در دست سایر کاربران قرار می‌دهند، بتوانند با این توکن، کسب درآمد کنند.
کاربردهای توکن بیت تورنت در آینده
این طرح قصد گسترش کاربردهای این پلتفرم را داشته و می‌خواهد جلوتر از تمرکز الان خود که فقط بر روی به‌اشتراک‌گذاری پهنای باند بوده، برود.
کاربردهایی که جاستین سان و گروه او می‌خواهند هم‌زمان با افزودن توکن در این پلتفرم به آن بیفزایند در زیر به آن‌ها اشاره شده است:
به اشتراک گذاشتن حافظه ذخیره‌سازی، ماخذهای محاسباتی و دسترسی داشتن به منابع
خرید و تهیه رسانه‌های قابل دریافت: افراد می‌توانند فایل‌های با قابلیت دانلود را به‌صورت مستقیم از تولیدکنندگان آنها خریداری کنند.
هدیه دادن توکن در اجراهای زنده: این قابلیت به افراد اجازه می‌دهد تا به‌وسیله توکن تورنت به اجراکنندگان در یک پخش زنده، توکن این پلتفرم را هدیه دهند.
جذب کمک مالی و سرمایه برای کارهایی با ایده نو: ارائه قراردادهای خلاقانه که به سرمایه‌گذاران متفاوت این اجازه را می‌دهد تا به‌وسیله توکن BTT در سرمایه‌گذاری روی کارهای افراد بااستعداد سرمایه‌گذاری کنند.


چالش‌ها و راهکارهای پیش‌روی بیت تورنت


از مسائل مهم و سختی‌هایی که دررابطه‌با کارکردن توکن BTT در بستر بلاک‌چین ترون و با قصد بهترشدن و ارتقای پلتفرم تورنت مطرح می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛
توزیع توکن‌های رایگان BTT در یک برنامه بلندمدت: برنامه عرضه رایگان توکن‌های این پلتفرم (Airdrop) که ماهیانه انجام شده است و تا سال ۲۰۲۵ ادامه خواهد داشت.


توزیع توکن‌های پلتفرم تورنت در قالب ایردراپ


توزیع توکن‌های رایگان در بیشتر موارد موجب پایین آمدن ارزش آن توکن شده است. از سوی دیگر ازآنجایی‌که هنوز قابلیت‌های توکن این پلتفرم در پلتفرم تورنت به طور کامل کارنکرده است، احتمال اینکه خرید این توکن ثابت باشد و یا حتی کم شود، وجود دارد و بااین‌وجود در صورت پایین آمدن تقاضا یا حتی ثابت ماندن آن چون توزیع آن در حال بالارفتن است، پایین آمدن ارزش قیمت توکن BTT را شاهد خواهیم بود.
به‌صرفه بودن پرداخت هزینه برای بالارفتن سرعت دانلود
یکی دیگر از مسائلی که در مورد توکن این پلتفرم مطرح شده است این است که اگر دریافت و دانلود یک فایل، بدون پرداخت توکن بیت تورنت ۲ ساعت زمان ببرد؛ با پرداخت هزینه برای توکن این میزان زمان به ۱۰ دقیقه کاهش یابد، چند کاربر حاضر می‌شوند به‌خاطر پایین آمدن زمان دانلود فایل‌ها یا به عبارتی بالارفتن سرعت دانلود پول پرداخت کنند؟
به‌صرفه بودن میزبانی باتوجه‌به کسب درآمد بر حسب توکن بیت تورنت
باتوجه‌به قیمت کنونی اگر هدف کاربران که به‌عنوان میزبان برای به اشتراک گذاشتن فایل‌های خودکار می‌کنند آیا روشن نگه‌داشتن سیستم و یاری به شبکه برای آنها صرف دارد؟


برنامه‌ها و رویدادهای پیش‌رو بیت تورنت


طرح بیت تورنت که پیش روی آن بعد از جولای ۲۰۱۸ به جاستین سان و تیم ترون و بعضی از کارکنان سابق تورنت سپرده شد، تا آخر سال ۲۰۱۸ و همین‌طور در نیمه نخست ۲۰۱۹، تقریباً به همه برنامه‌هایی که وعده آنها را داده بود بی‌هیچ تأخیری عمل کرد.
برخی برنامه‌های وعده داده شدة این پلتفرم در نیمه دوم سال 2019 در زیر نام‌برده‌شده است: 
منتشر کردم BEPهای مرتبط به این پلت فرم، پشتیبانی نمودن کیف پول از TRX و هر توکن TRC-10 یا TRC-20 دیگر، ترکیب کردن برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) به شکل آزمایشی

 

همکاری‌ها و پذیرندگان پروژه بیت تورنت


شاید بتوان نخستین همکاری طرح این پلتفرم را طوری با پروژه ترون ادغام کرد.
جاستین سان، مدیرعامل ترون و گروه او با قصد ساخت توکن مبتنی بر بلاک‌چین ترون، با قصد بهتر کردن مسائل این پلتفرم، آن را خریداری کردند.

گروه ترون هم اکنون سعی می‌کند تا محتواهایی از بازی‌های آرکِید Arcade ترون، آهنگ‌های خوانندگان، و خبرهای سایت‌های خبری را به پلتفرم خود و محصولات تازه آن، انتقال دهد. یکی دیگر از همکاری‌های دارای اهمیت بیت تورنت با درگاه پرداخت کوین پیمنتز با قصد حمایت کردن این پلتفرم از توکن مبتنی بر پلتفرم ترون بوده است.
این پلتفرم که تا پیش‌ازاین با پلتفرم کوین پیمنتز، برای حمایت و توانایی پرداخت به‌وسیله بیت کوین، ترون و بایننس کوین برای ارائه خدمات مخصوص خود همکاری کرده بود، حالا حمایت و امکان پرداخت به‌وسیله توکن پلتفرم تورنت را هم به روش‌های پرداخت خود افزوده است. به‌این‌ترتیب افراد توانایی استفاده از توکن تورنت برای پرداخت هزینه‌های عضویت مخصوص این پلتفرم و میکرو تورنت را دارند.


رقبای اصلی بیت تورنت


یکی از مسائل مهمی که توانایی کمک به سرمایه‌گذاران را دارد این است که بتوانند بین پروژه‌های مختلف مقایسه کنند تا از هر مجموعه از پلتفرم‌های ارزهای دیجیتال، بهترین پروژه آن را انتخاب کنند. به همین علت به بررسی رقبای مهم و اصلی این پلتفرم می‌پردازیم.


آپفارینگ (Upfiring)


یک برنامه برای ویندوز برای به اشتراک گذاشتن فایل‌ها به شکل همتا به همتا است که فایل‌ها را رمزگذاری می‌کند و در یک شبکه غیرمتمرکز میان کاربران مختلف عرضه می‌کند. افراد می‌توانند به‌وسیله میزبان شدن فایل‌ها در آپفارینگ کسب درآمد کنند.
انتقال توکن‌ها و فایل‌ها در شبکه به‌وسیله معاملات هوشمند مدیریت می‌شود که این مسئله امکان انجام معاملات بدون نیاز به شناسایی و اطمینان به‌طرف مقابل را فراهم می‌کند.
این توکن در بستر پلتفرم اتریوم شروع به کارکرده است و هم اکنون شبکه اصلی آن در مرحله تست قرار دارد. نماد این توکن همان UFR است.


فلیکسو


یک پلتفرم دیگر به شیوة همتا به همتای برای اشتراک‌گذاری فیلم است.
در این پلتفرم افراد توانایی کسب درآمد دارند، توکن‌ها را میان حساب‌ها انتقال دهند و یا توکن‌های خود را به‌وسیله این فلیکسو نقد کنند. این پلتفرم نیز بر بستر بلاک‌چین اتریوم شروع به کارکرده است، نماد آن FLIXX و سیستم اصلی آن هم اکنون فعال است و کار می‌کند.


جوی‌استریم


یک پلتفرم همتا به همتا که از بیت‌کوین کش برای دادن پاداش و انگیزه به افراد عضو بیت تورنت استفاده می‌کند که هریک از افراد شبکه همدیگر را برای تولید مطلب تشویق کنند. شبکه اصلی این پلتفرم هم اکنون در مرحله تست قرار دارد.


پلتفرم LBRY

این پلتفرم یک بازار دیجیتال رایگان و نامحدود است که به‌وسیله کاربران اداره می‌شود، و در آن تولیدکنندگان و سازندگان کارهای خود را بر روی میزبان‌های سیستم LBRY بارگذاری کرده و یک قیمت طبق هر دانلود، برای آن مشخص می‌کنند.


رویدادها و اخبار تأثیرگذار روی قیمت بیت تورنت


۴ فوریه ۲۰۱۹
فروش به‌صورت خصوصی در لانچ پد بایننس با قیمت هر واحد توکن به‌ازای ۰.۰۰۰۱۲ دلار انجام گرفت و در کمتر از ۱۵ دقیقه تمام شد و در انتهای آن ۵۹.۸ میلیارد توکن BTT به فروش رفت.

چند روز بعد از اینکه توزیع نخستین بیت تورنت در پلتفرم لانچ پد بایننس به انتها رسید و بعد از آن برای تهیه در صرافی‌های مختلف موجود شد، قیمت آن نسبت به قیمت توزیع نخستین، بالای ۶۰۰ درصد گسترش را در طول ۱ هفته تجربه کرد.
شاید دلیل این موفقیت بزرگ را بتوان موارد پایین دانست:
ارائه توزیع نخستین آن در لانچ پد بایننس، پرطرف‌دار بودن و شناخته‌شده بودن این پلتفرم از قبل، وجود چهره معروفی مثل جاستین سان و گروه آن در پشت طرح و...
۲۶ می ۲۰۱۹
جاستین سان، مدیرعامل ترون و مالک تورنت، با منتشر کردن توییتی اعلام داشت اتفاق مهم و بزرگی در مورد ترون و تورنت در حال شکل‌گیری است. صرافی بیگوان (BigOne) ،توکن بیت تورنت را در صرافی خود اضافه کرد و خریدوفروش آن از ۲۹ می در دسترس کاربران قرار گرفت.
 ۲۷ می ۲۰۱۹
جاستین سان در توییتی از اضافه‌شدن قابلیت به‌اشتراک‌گذاری حافظه و فایل‌ها به شکل کاملاً غیرمتمرکز با استفاده از این پلتفرم خبر داد.

 

گروه ترون که به‌خاطر سرمایه بالایی که به بخش تبلیغات اختصاص داده همیشه در این بخش به‌خوبی کارکرده، با منتشر کردن چندین خبر و توییت پشت‌سرهم از ۲۶ می تا ۲۸ می، باعث افزایش قیمت توکن بیت تورنت به‌اندازه ۵۷ درصد فقط طی مدت ۳ روز شد.

Comments
Write a comment Close