Search
US Dollar
EN
Back to all

اندیکاتور های تحلیل تکنیکال

هنگام معامله در بازار فارکس، وجود اندیکاتور‌های تکنیکال ضروری است. چندین معامله‌گر فارکس روزانه از این اندیکاتورها استفاده می‌کنند که به آنها کمک می‌کند تا بفهمند چه زمانی می‌توانند در بازار فارکس خرید یا فروش کنند.
 این شاخص ها به عنوان بخش مهمی از تحلیل تکنیکال شناخته می‌شوند و هر تحلیلگر فنی یا بنیادی باید از این شاخص ها آگاهی کاملی داشته باشد. 

 

اندیکاتور تکنیکال چیست


اندیکاتور تکنیکال ابزاری است که بر مبنای محاسبات ریاضی براساس قیمت یا حجم معاملات در بازار عمل کرده و به تریدرها کمک می‌کند تا در پیش‌بینی و تخمین قیمت های آتی بتوانند تجزیه و تحلیل‌های درستی به منظور نوسان گیری ارائه کنند. 
یک اندیکاتور تکنیکال، دیدگاه متفاوتی را ارائه میدهد که با استفاده از آن می‌توان قدرت و جهت قیمت اصلی را بخوبی تجزیه و تحلیل کرد.
با تجزیه و تحلیل سابقه داده ها ، تحلیلگران تکنیکال از اندیکاتورها برای پیش بینی حرکات و نوسانات قیمت در آینده استفاده می‌کنند.


نحوه‌ی عملکرد اندیکاتور تکنیکال


هدف از تحلیل تکنیکال این است که بتوانید با استفاده از استراتژی مخصوص خودتان برای انجام معاملات و کسب سود نقاط ورود و نقاط خروج را روی نمودار پیدا کنید. از  این نمودارها سینگال‌ خرید، سیگنال فروش و یا تایید روند به دست می‌آید. 
برای رسیدن به این هدف پیش‌بینی‌ها و یا تخمین‌ها بر اساس تحلیل تکنیکالی با استفاده از انواع اندیکارتورهای موجود در نمودار استفاده می‌شود. 

 

دو دسته اصلی اندیکاتور های تکنیکالی


اگر تا به حال چارت یا نمودار مربوط به حرکات یا نوسانات بازارهای مالی را دیده باشید خطوطی به رنگ های متفاوت طراحی شده اند که هر یک به عنوان شاخص یا اندیکاتور وضعیت خاصی از روند، قدرت و یا حجم معاملات را محاسبه می‌کنند و در قالب داده ها نتایجی را به تریدرها ارائه می نمایند. 
اندیکاتورهای تکنیکال موجود در نمودار به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند.

 

اندیکاتور همپوشان  (Overlay Indicator)


اندیکاتور همپوشانی یک شاخص تجزیه و تحلیل تکنیکال است که همپوشانی یک روند، بر روی روند دیگر است.به این معنی که  داده‌ها دقیقا بر روی قیمت قرار داشته و اصطلاحا همپوشانی می‌کنند  و بر روی نمودار، این اندیکارتور به شکل دو خط با رنگ‌های مختلف در نمودار نمایش داده می‌شوند.


شاخص‌های میانگین‌متحرکMA  و باند بولینگ (Bollinger Bands)از مهم‌ترین اندیکاتورهای همپوشان هستند.


اوسیلاتور یا نوسان‌نما (Oscillator) 


اُسیلاتور یا نوسانگر مابین دو نقطه یا  قیمت حداقل و حداکثری در نوسان هستند و برخلاف اندیکاتورهای همپوشان، اسیلاتورها بر روی نمودار قیمت رسم نمی‌شوند بلکه در بالا یا زیر نمودار قیمت ترسیم می شوند. 
در این دسته به عنوان مثال می توان به اندیکاتورهای  Stochastic, RSI,MADC  اشاره کرد.
در کل دو اسیلاتور رایج به نام های  پیشرو پسرو وجود دارد.
در ادامه به معرفی این اندیکاتورها می‌پردازیم.


اندیکاتورهای پیشرو leading indicator

اندیکاتورهای پیشرو قبل از اینکه روندی جدید در بازار ایجاد شود یا اینکه روند برگشتی باشد سیگنال‌های معاملاتی را ارائه می‌دهند که نشان می‌دهد قیمت به کجا می‌رود یعنی جلوتر از قیمت حرکت می‌کنند.
این اندیکاتور برای پیش‌بینی افت، بازگشت و همچنین بهبود احتمالی بازارهای مختلف در مدت زمان کوتاه به کار می‌رود.
اندیکاتورهای پیشرو بررسی می‌کنند که آیا می‌توانید در معاملات موفق شوید یا نه یا اینکه در مسیر درستی برای رسیدن به هدف قرار دارید یا خیر.
انواع اندیکاتور پیشرو
همگرایی-واگرایی MACD 
شاخص قدرت نسبی RSI
اندیکاتور Stochastic

 

اندیکارتورهای َپسرو Lagging indicator

اندیکاتورهای پسرو تحت عنوان اندیکاتورهای دنبال‌کننده روند نیز شناخته می‌شوند بدین معنی که گزارشی از سوابق یا پس‌زمینه موقعیت فعلی نمودار را نشان می‌دهد. و برای بررسی و شناسایی روند فعلی بازار و تحلیل‌های بلند‌مدت  به کار می‌رود.
این اندیکاتور از نوسانات قیمتی پیروی می‌کنند و به نظر نمی‌رسد بتواند کاملا روند بازار را پیش‌بینی کند یعنی از روندهایی که قبلاً در بازار به وقوع پیوسته به شما گزارش یا هشدار می‌دهند که جهت روند تغییر یافته و روندی جدید شکل ‌گرفته است یعنی از چرخه اقتصادی بازار عقب‌تر هستند.

انواع اندیکاتور پسرو

میانگین‌های متحرک یا Moving average
اندیکاتور بولینگر باند یا Bollinger band
اندیکاتور پارابولیک سار یا Parabolic SAR
تعداد اندیکاتورهای موجود در چارت بسیار زیاد و متنوع می‌باشند و هر یک از آنها برای کاربردی خاص طراحی شده اند. 
اندیکاتورهای زیادی هستند که براساس روند، حجم و قدرت قیمت در بازار تقسیم‌بندی می‌شوند.


اندیکاتورهای تشخیص روند 

اندیکاتورهای تشخیص روند  به معامله‌گران کمک می‌کنند تا بتوانند جفت ارزی که دارای روند صعودی یا نزولی است، را معامله کنند. این اندیکاتورها می‌توانند به شناسایی جهت روند کمک کرده و به ما بگویند که آیا روند واقعاً وجود دارد یا خیر.
اندیکاتورهای دنباله‌رو با استفاده از نوعی میانگین‌گیری قیمت، جهت و قدرت یک روند را اندازه‌گیری می‌کنند. 
اگر قیمت بالاتر از میانگین حرکت کند، در یک روند صعودی در نظر گرفته می‌شود. وقتی قیمت در زیر میانگین حرکت می‌کند، روند نزولی را نشان می‌دهد.


اندیکاتورهای مومنتوم یا حرکت


این شاخص را شاخص لحظه ای و حرکتی نیز می‌گویند که با استفاده از داده‌های بدست آمده حرکت، سرعت، صعود و یا سقوط قیمت را در بازار تخمین می‌زند.
همچنین از این اندیکاتور می توان برای تحلیل و تجزیه حجم معاملات بازار نیز استفاده کرد.
اندیکاتورهای مومنتوم یک اوسیلاتور نوسان‌گر می باشد.


اندیکاتورهای حجم معاملات 


این اندیکاتورحجم معاملات را در یک رنج قیمتی و در یک مدت‌زمان مشخص نشان می‌دهد. با تجزیه و تحلیل میزان حجم معاملات شما می‌توانید قوی بودن یا ضعیف بودن یک روند را اندازه‌گیری نمایید.
حجم معاملات راهنمای خوبی برای شناسایی حرکات صعودی یا نزولی قیمت در بازار است. معمولا زمانی که حجم معاملات افزایش می‌یابد نشان دهنده آغاز روند قدرتمندی در بازار است.


معرفی بهترین اندیکاتورهای رایج تحلیل تکنیکال


خاطر نشان می‌کنیم که برخی از این شاخص های تکنیکالی در مورد وضعیت بازار به سه شکل به ما اطلاعات طلایی می‌دهند.
برخی اندیکاتورها هشدار دهنده هستند
برخی اندیکاتورها تخمین و پیش‌بینی می‌کنند
برخی دیگر نیز تایید کننده می باشند
در ادامه به معرفی اسامی بهترین اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال بسنده می‌کنیم تا نام‌های آن به گوش شما آشنا شود.
اندیکاتور میانگین متحرک  Moving Average یا MA 
اندیکاتور استوکاستیک Stochastic Oscillator 
اندیکاتور RSI
اندیکاتور MACD
اندیکاتور باند بولینگر Bollinger Band
اندیکاتور حجم تعادلی یا OBV
اندیکاتور ADX
اندیکاتور آرون Aroon 
شاخص جهت‌دار میانگین یا ADX

اندیکاتور خط تراکم/توزیع یا خط A/D

و البته اندیکاتور ایچیموکو که در واقع نوعی استراتژی معاملاتی نیز هست

 

در مقالات بعدی این شاخص‌های اصلی را مورد بررسی کامل قرار خواهیم داد.


کلام آخر


تریدرهای فارکس برای اینکه بتوانند در نقطه درستی به بازار وارد شوند و یا اینکه بهترین موقعیت خروج از بازار را پیش‌بینی نمایند از تحلیل‌های بنیادی و تحلیل‌های تکنیکال استفاده می‌کنند.
همانطور که یادگرفتید در تحلیل تکنیکال ابزارهایی با ویژگی‌های منحصر به فردی در چارت طراحی شده است که مبنای محاسباتی آنها برگرفته از روند بازار، حجم معاملات و قدرت بازار است.
این ابزارها به نام اندیکاتورها معروف می‌باشند که از طریق آنها داده‌هایی در دست تریدرها قرار می‌گیرد که می توانند موقعیت‌های بازار را تجزیه تحلیل کرده و براساس نتایج به دست آمده در بازار عمل می‌کنند.
مساله مهمی که باید به یاد داشته باشید این است که باید و حتما سعی کنید معنا و مفهوم هریک از اندیکاتور را به خوبی از طریق مطالعه مفصل و تحقیق بیشتر درک نمایید.
هیچ اندیکاتوری به طور قطع نمی‌تواند مشخص کند که با استفاده از آن می‌توانید در معاملات خود موفق باشید. 
چه بسا تریدرهای حرفه ای هم به صورت همزمان از چند اندیکارتور برای رسیدن به معاملات سود ده استفاده می‌کنند.

Comments
Write a comment Close