Search
US Dollar
EN
Back to all

استفاده از میانگین متحرک به عنوان حمایت و مقاومت پویا

با ارگ تجارت همراه باشید تا به آموزش استفاده از میانگین متحرک به عنوان حمایت و مقاومت پویا بپردازیم:

اندیکاتور میانگین متحرک MA یکی از ساده‌ترین و رایج‌ترین شاخص‌های تجزیه و تحلیل داده‌هاست. این شاخص از جمله اندیکاتورهای تشخیص روند قیمت‌های گذشته است و همچنین می‌توانند به عنوان سطوح حمایت و مقاومت پویا عمل کنند. زیرا آنها همیشه در حال تغییر هستند.

مفهوم میانگین متحرک در ریاضیات به معنای گرفتن میانگین از داده‌ها است. و اصلی‌ترین وظیفه شاخص MA میانگین‌گیری از بازه قیمتی چندین کندل قبلی در یک مدت زمان مشخص است.
اندیکاتور MA به دو نوع میانگین متحرک ساده SMA و میانگین متحرک نمایی EMA تقسیم می‌شود 
ما در این مقاله به کاربرد دیگری از این شاخص می‌پردازیم. به این معنی که چگونه با استفاده از میانگین متحرک برای تشخیص سطوح حمایت و مقاومت استفاده می‌کنیم؟
اندیکاتور میانگین متحرک، شاخص محبوب تریدرهاست و به نام پویا معروف است. و از آن به عنوان کلید اصلی حمایت یا مقاومت استفاده می‌کنند.

با استفاده از شاخص میانگین متحرک نمایی EMA ، شناسایی سطوح حمایت و مقاومت پویا در جایی است که میانگین متحرک با قیمت فعلی تلاقی می‌کند.
تریدرها زمانی که قیمت نزولی است و با میانگین متحرک تلاقی می‌کند تریدرها پوزیشن BUY می‌گیرند و یا زمانی که قیمت‌ها صعودی است پوزیشن SELL می‌گیرند.


مثال


در این مثال بر روی جفت ارز GBP / USD در بازه زمانی 15 دقیقه روی نمودار، عملکرد مقاومت و حمایت پویا با مقدارEMA50 را بررسی می‌کنیم.

عملکرد پویا به خوبی نشان می‌دهد که هر بار که قیمت به EMA50 نزدیک شده و به آن برخورد نموده است. سطح میانگین متحرک، مقاومتی عمل نموده است و قیمت با برخورد به این سطح شکسته و پایین آمده است.
نکته مهم در مثال بالا، این است که عملکرد پویا دقیقا مثل خطوط حمایت و مقاومت معمولی می باشد و بهتر است به تنهایی برای تعریف سطوح مقاومت و یا حمایت استفاده نشود.
چنین اتفاقاتی نسبی است یعنی گاهی ممکن است زمانی‌که قیمت با میانگین متحرک برخورد می‌کند هیچ واکنشی از خود نشان ندهد و یا در حالت دیگر با مقدار کمی، از آن عبور کرده و بعد در جهت روند سرازیر می‌شود.
در بعضی موارد نیز قیمت به صورت انفجاری از میانگین متحرک عبور کرده و بالا می‌رود.


استفاده از دو میانگین متحرک به عنوان منطقه حمایت و مقاومت


 برخی از معامله‌گران فارکس با توجه به استراتژی معاملاتی خود از دو میانگین متحرک برای تعیین سطوح حمایت و مقاومت استفاده می‌کنند و فقط زمانی خرید یا فروش می‌کنند که قیمت در وسط فضای بین دو میانگین متحرک باشد. 
می‌توانید این ناحیه را “منطقه طلایی” بنامید.
بیایید نگاهی دوباره به نمودار 15 دقیقه‌ای GBP / USD بیندازیم ، اما این بار از EMA 10 و EMA 20 استفاده می‌کنیم.

در نمودار بالا ، می‌بینید که قیمت اندکی (چند پیپ) از EMA 10 عبور کرده ، اما پس از آن روند قیمت نزولی است.
برخی از تریدرها روزانه از این استراتژی برای انجام معاملات و خرید و فروش استفاده می‌کنند. و شما می‌توانید میانگین‌های متحرک را به عنوان سطوح مقاومت یا حمایت در نظر بگیرید.


شکست حمایت و مقاومت پویا


در ادامه آموزش لازم است که بدانید که میانگین های متحرک نیز همچون هر سطح حمایت و مقاومتی می‌توانند شکسته شوند!


شناسایی شکست سطوح مقاومت


زمانی که سطه بسته‌شدن یک کندل بالاتر از سطح مقاومت قرارگیرد به این مفهوم خواهد بود که سطح مقاومت شکسته شده است.


بیایید نگاهی بیندازیم به EMA 50 در نمودار یک روزه  یورو به دلار

 

 در نمودار بالا EMA50 در یک بازه زمانی به صورت سطح مقاومتی قوی عمل کرده است زیرا قیمت این جفت ارز بارها به سطح مقاومتی واکنش نشان داده و با برخورد به آن پایین‌تر رفته است.


شناسایی شکست سطوح حمایتی 


زمانی که سطح شکسته‌ شدن یک کندل پایین‌تر از سطوح حمایتی قرارگیرد به این مفهوم خواهد بود که سطوح حمایتی شکسته شده است.
بر روی نمودار، باکس قرمز رنگی را مشاهده می‌کنید. در این ناحیه قیمت شکسته شده و به سمت بالا صعود کرده است. در مراحل بعدی قیمت دوباره بارها با EMA50 تلاقی داشته است و نشان از یک سطح حمایتی قوی است. 


اندیکاتورEMA برای یافتن سطوح حمایت یا مقاومت جفت ارزها بسیار عالی است. این یک ابزار پویا است که با حرکت قیمت در یک جهت یا درجهت دیگر تغییر می‌کند . این بدان معنی است که با تغییر قیمت جفت ارز، سطح حمایت یا مقاومت شناسایی شده نیز تغییر می‌کند.


شما کافی است برای نوسان گیری فقط پارامترهایی را که می‌خواهید در میانگین متحرک استفاده کنید به یکدیگر وصل کنید و سپس به خطوط اجازه دهید کار خود را انجام دهند. نیازی نیست پیوسته پای چارت بنشیند و آن‌ها را مدام بررسی کنید تا سطوح حمایت و مقاومت را شناسایی کنید.
هر معامله‌گری براساس پیش بینی خود، کاملا واقف است که یک معامله ممکن است در آینده چه کاری انجام دهد، بنابراین باید مطابق با آخرین داده‌های روی چارت حرکت کند.

Comments
Write a comment Close