Search
US Dollar
EN
Back to all

آموزش استراتژی 5 دقیقه‌ای که کیفیت زندگی شما را دگرگون می‌کند!

آموزش استراتژی  5 دقیقه‌ای که کیفیت زندگی شما را دگرگون می‌کند!

"رویایی دارم که بیشتر از خواب ارزش دارد."
اریک توماس

کاملا درست است! برای اینکه نقش خود را در این جهان بازی کنیم و به اهداف خود برسیم باید چشم انداز و برنامه‌ای برای رسیدن به رویاهای خود داشته باشیم. باید سرسختانه برای رسیدن به اهدافمان تلاش کنیم؛ ممکن است گهگاهی هم مجبور شویم که برای رسیدن به رویایی که داریم از خواب خود بزنیم. با این همه، این ذهنیت که باید به هر قیمتی که شده پیروز شویم باعث شده تا فکر کنیم پیروزی به معنای انتخاب بین موفقیت و کیفیت زندگی است. حقیقت این است که این ذهنیت نتایج زندگی ما را تهدید و خیلی آرام و بی سر و صدا موفقیت‌هایمان را تخریب می‌کند.


استرس، فرسودگی، خستگی و تصمیم‌گیری‌های اجباری ناشی از این ذهنیت می‌توانند خل و قوی افراد را تغییر دهند و ثبات و آرامش ذهنی را از آنها بگیرند. به این شکل فرآیند نفکر منطقی به طور کامل موفق می‌شود و سدهای تحریک پذیری، ناامیدی، عصبانیت، غم و اندوه باز می‌شوند تا سیلی عظیم از احساسات منفی به سمت شما سرازیر شود. به زبان ساده‌تر، بخش بدوی مغز انسان که توسط احساسات کنترل می‌شود کنترل اوضاع را به دست می‌گیرد و فرایند تفکر منطقی و سطح بالای ما متوقف می‌شود.

در ادامه با استراتژی هایی آشنا می شوید که آموزش آنان به شما باعث بهبود کیفیت زندگی شما خواهد شد:

 

 


حال می‌توان به راحتی دید که چنین ذهنیتی دقیقا چیزی را خلق می‌کند که در نقطه مقابل موفقیت قرار می‌گیرد. طبق این باور بی‌اساس، افرادی که در کارهایشان به خود استراحت می‌دهند تنبل و بی‌انگیزه خطاب می‌شوند. این در حالی است که پیشرفت‌ها در زمینه تحقیقات علوم اعصاب نشان دهده مغایرت داده‌های علمی با تعریفی است که ما از موفقیت در ذهن خود داریم.
امروزه می‌دانیم که دوره‌های استراحت ارادی می‌توانند موارد زیر را در ما بهبود دهند:


انرژی مولد
خلاقیت
تفکر نوآورانه
عملکرد اجرایی
طرز فکر مثبت
شهود
حافظه


یکی از روش‌هایی که می‌تواند تاثیر زیادی بر روی بازدهی ما داشته باشد، چرت زدن است. اکثر ما وسوسه می‌شویم تا در زمان خستگی و سستی در زمان کار، به جای یک استراحت کوتاه به سراغ یک لیوان قهوه برویم. این در حالی است که مطالعات نشان داده که چرت زدن هوشیاری و توجه را خیلی بهتر و موثرتر از کافئین افزایش می‌دهد. علاوه بر این، استراحت‌های کوتاه می‌توانند اثرات ناشی از بی‌خوابی یا بدخوابی را تا حد زیادی بهبود دهند. چرت زدن حتی به حل بهتر مشکلات و افزایش نوآوری و ثبات کمک می‌کند که همگی از ویژگی‌های بارز موفقیت هستند.
شاید یک چرت کوتاه از نظر شما هم خیلی خوب باشد اما این سوال را در ذهن شما ایجاد کند که چه کسی زمان یا انعطاف‌پذیری لازم برای داشتن یک چرت روزانه را دارد؟ حق با شماست، بسیاری از ما وقت و انعطاف پذیری لازم برای اضافه کردن چرت روزانه به برنامه‌هایمان را نداریم. اینجا است که باید به شما بگوییم لزومی برای خوابیدن جهت بهره بردن از مزایای استراحت وجود دارد! برای اینکه بدون خوابیدن از مزایای استراحت کوتاه مدت بهره‌مند شوید می‌تواند یکی از سه روش زیر را به کار بگیرید. برای استفاده از این روش‌ها به پنج دقیقه وقت نیاز دارید.


1. چشمان خود را ببندید


بیش از 50 درصد از سطح مغز به پردازش اطلاعات بصری اختصاص یافته است. بستن چشم‌ها انرژی مورد نیاز برای به کارگیری ان 50 درصد را آزاد می‌کند و به مغز ما اجازه می‌دهد تا خستگی در کند. با کاهش داده‌های بصری می‌توانیم از فرآیندهایی که در بخش ناخودآگاه ذهنمان در حال رخ دادن است بهره ببریم و با ایده‌های خلاقانه خود ارتباط بگیریم.
برای انجام این کار کافی است یک محیط دنج برای چرت زدن پیدا کنید؛ محیطی که در آن انتظار خوابیدن نداشته باشید. برداشتن این فشار که قصد نداریم در این فضا بخوابیم به کمک می‌کند تا ذهن خود را آرام کرده و بهره‌وری را افزایش دهیم. برای از بین بردن صداهای مزاحم نیز م‌توانید پخش موسیقی آرام بخش را در نظر بگیرید. نهایتا اجازه دهید پلک هایتان به آرامی بسته شوند و به افکاری که به وجود می آیند توجه کنید.


2. رویاپردازی


احتمالا وقتی کم سن و سال بودید به خاطر خیره شدن به بیرون پنجره و رویاپردازی سرزنش شده‌اید. والدین و معلمان ما تصور می‌کردند که ذهن سرگردان مانع رشد و موفقیت است، اما محققان علوم اعصاب به این نتیجه رسیده‌اند که خیال‌پردازان در حوزه خلاقیت، امتیاز بیشتری کسب می‌کنند.
وقت گذاشتن برای افکار آزادانه باعث می‌شود اطلاعات درهم تنیده شده ذهن ما بدون هیچ  دردسری از هم باز شود. دقیقا همانطور که ماهیچه‌های ما با انجام حرکات کششی ملایم انعطاف‌پذیری پیدا می‌کنند، ذهن ما به هنگام آرامش به شهود‌ها و بینش‌های جدیدی می‌رسد. برای اینکه به نتیجه بهتری دست پیدا کنید باید با قصد و نیت قلبی به انجام این کار بپرداریم.
برای رویاپردازی کافی است عکس یا اثر هنری را که با تماشای آن احساس آرامش می‌کنید، پیدا کنید. این عکس یا اثر هنری می‌تواند شاید تصویری آرام از اقیانوس یا چند گل در زمینه آبی روشن آسمان باشد. تایمر خود را روی پنج دقیقه تنظیم کنید؛ راحت بنشینید و به تصویر خیره شوید. به ذهن خود اجازه دهید تا در حالت تمرکز رها شود! بهتر است دفترچه یادداشتی کنار خود بگذارید تا در صورت دریافت شهود ان را یادداشت کنید.


3. نفس بکش


مغز یک فرد بالغ چیزی حدود دو درصد از وزن بدن او را تشکیل می‌دهد اما 20 درصد از ظرفیت اکسیژن را مصرف می‌کند. به زبان ساده‌تر اکسیژن سوختی است که مغز ما برای برنامه‌ریزی، تصمیم‌گیری و تفکر منطقی و سطح بالا به آن متکی است. یک تنفس ساده که به صورت ارادی و متمرکز انجام می‌شود به ما انرژی ذهنی می‌دهد و به ما کمک می‌کند تا در فرآیندهای ذهنی ناخودآگاه خود رها شویم و با فعال کردن سیستم عصبی پاراسمپاتیک که مسئول آرامش ذهنی و فیزیولوژیکی بدن است از خلاقیت و بهره وری بیشتری برخوردار شویم.
برای انجام این تمرین کافی است تنفس دیافراگمی را تمرین کنید ( در این نوع تنفس به جای جمع کردن اکسیژن در قسمت بالای سینه با عضلات شکمی نفس می‌کشیم. به هنگام دم یکی از دستان خود را روی قلبتان و دیگری را روی شکم قرار دهید. در این حالت اگر دستی که روی شکم قرار گرفته به سمت بالا رفت و دست روی قبل حرکتی نکرد یعنی موفق شده‌ایددیافراگمی تنفس کنید.
در مرحله بعد، تنها از طریق بینی نفس بکشید، برای دم و بازدم تا شمارش چهار نگه دارید و این فرآیند را طبق دستورالعمل بین دو الی ده دقیقه انجام دهید.


از طریق ضمیر ناخودآگاه به راه حل‌های شهودی دست پیدا کنید


مغز مامی‌تواند با استفاده از تکنیک‌هایی که در این مقاله معرفی شد، اطلاعات را جدا کرده و آن‌ها را مانند تکه‌هایی از یک پازل، به شکلی در کنار هم قرار دهد که مغز خودآگاه ما قادر به آن نیست. اگر این تمرین‌ها را به عادت بدل کنیم و از ارتباط ذهن و بدن خود به درستی استفاده کنیم، متوجه این موضوع می‌شویم که مجبور نیستیم برای رسیدن به رویاهای خود از خوابمان بزنیم. در واقع، زمانی که به خودمان استراحت می‌دهیم، به ذهن خود اجازه می‌دهیم تا با رویاهایمان هماهنگ شود. و این نقطه آن زمانی است که می‌توانیم به سطحی از موفقیت دست یابیم که ذهنیت کار کردن بدون توقف قادر به دسترسی به آن نیست.

Comments
Write a comment Close