پیش‌بینی قیمت دلار و طلا/ تاثیر مذاکرات و رشد نقدینگی بر بازارها

نوسانات قیمت دلار در چند روز گذشته باعث شده طلای داخلی نیز روندی صعودی را در پیش بگیرد. باتوجه به اینکه هنوز اخبار قطعی از برجام به گوش نمی‌رسد این دو در روزهای آینده چه روندی را طی می‌کنند و این افزایش قیمت تا کجا ادامه دارد؟

روز گذشته، دوم اردیبهشت‌ماه دلار بازار آزاد در ابتدا معاملات را با قیمت ۲۶۰۵۰ آغاز کرد. سقف قیمتی این ارز ۲۶۲۰۰ تومان ثبت و کف قیمتی آن ۲۶۰۲۰ تومان تعیین شد.

آخرین معاملات دلار فردایی نیز با قیمت ۲۶۱۸۰ تومان انجام شد.

مریم محبی، کارشناس بازارهای مالی در گفتگو با تجارت‌نیوز بیان کرد: برای ارزیابی بازار دلار به‌جای نگاه کردن به دلار بازار آزاد باید بازار دلار نیما را مدنظر قرار دهیم. بازاری که صادرکنندگان از آن استفاده می‌کنند و در بازار رسمی کشور استفاده می‌شود.

او ادامه داد: این دلار شیب افزایشی ملایمی داشته که سیگنالی برای دلار آزاد است و نشان‌ می‌دهد که علیرغم تلاش دولت برای کنترل نرخ ارز به‌دلیل عوامل جانبی و اقتصادی این امر امکان‌پذیر نیست.

شرایط نرخ دلار درصورت احیای برجام

علی طباطبایی، دیگر کارشناس بازارهای مالی درخصوص روند دلار گفت: من احتمال می‌دهم دلار در طولانی‌مدت تا ۳۲ هزار تومان نیز افزایش داشته باشد.

او ادامه داد: درصورت احیای برجام نیز من نزول چشم‌گیری را برای دلار پیش‌بینی نمی‌کنم، ولی اگر برجام با شرایط ایده‌آلی به امضا برسد این ارز بین محدوده ۲۵ تا ۲۸ هزار تومان ثابت می‌شود.

استراتژی فارکس

استراتژی بورس

شیب افزایش قیت طلا از تورم پیشی می‌گیرد؟

محبی همچنین درخصوص طلای داخلی بیان کرد: طلای داخلی تحث تاثیر عوامل سیاسی در جهان است. شرایطی که درحال حاضر برای انس جهانی وجود دارد شرایط مطلوبی برای طلا است.

او ادامه داد: طلای داخلی از انس جهانی و دلار تاثیر می‌گیرد. انس جهانی تمایل به افزایش دارد و تورم جهانی، جتگ اوکراین و روسیه و اتفاقات اخبر در چین می‌تواند به نفع انس تمام شود.

محبی درمورد طلای داخلی نیز گفت: در داخل کشور دو عامل وجود دارد که قیمت دلار را مشخص می‌کند؛ یکی بحث مذاکرات و دیگری رشد نقدینگی که هر لحظه درحال افزایش است و انتظار می‌رود در سال ۱۴۰۱ به پنج هزار همت برسد و یک تورم داخلی ایجاد کند. این روند برای یکسری بازارها به ویژه دلار تاثیر معکوس دارد و آن را افزایش می‌دهد.

این کارشناس بازارهای مالی درباره پیش‌بینی خود از بازار طلا بیان کرد: اگر قیمت دلار افزایش پبدا کند حتی درصورتیکه انس جهانی ثابت بماند احتمال افزایش روند طلای داخلی در بلندمدت دور از ذهن نیست. البته انتظار ندارم شیب افزایش طلا در کشور از شیب تورم بیشتر باشد.

منبع: تجارت نیوز

درباره‌ی admin_argtejarat

همچنین ببینید

راهنمای خرید بسته اینترنت مخابرات در سال ۱۴۰۱

پارسال برای هر گیگابایت از گران‌ترین بسته اینترنت مخابرات حدود ۳۸۰ تومان می‌پرداختید، حالا این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.