آموزش کیف پول نرم‌افزاری Trust wallet

در بازار ارزهای دیجیتال و کریپتوکارنسی معمولا افراد سودجویی وجود دارند که سعی می‌کنند با روش‌های مختلف هک، مالک ارزهای دیجیتال و برای مثال بیت کوین دیگران شوند. بنابراین، داشتن روشی ایمن و ساده برای نگهداری ارزهای دیجیتال خیلی مهم است. برای نگهداری ارزهای دیجیتال خود می‌توانید از ۲ نوع کیف پول نرم‌افزاری و سخت‌افزاری استفاده کنید. از بین کیف پول‌های نرم‌افزاری، کیف پول Trust Wallet (تراست ولت) یک کیف پول دیجیتالی خیلی خوب برای نگهداری و دسترسی به ارزهای دیجیتال شما است که در ادامه، با این کیف پول مناسب آشنا می‌شویم.

کیف پول ارز دیجیتال Trust Wallet، یک برنامه کیف پول موبایلی است که امکان ارسال، دریافت و ذخیره ارزهای دیجیتال را برای کاربران ممکن می‌کند. این کیف پول با ظاهری ساده طراحی شده  و محیطی را فراهم کرده است که تنظیم و استفاده از آسان باشد.

صرافی بایننس سال ۲۰۱۸ تراست ولت را خرید تا سرویس بهتری را ارائه کند (با این حال، این کیف پول برای کاربران ایرانی تحریم نیست و در حال حاضر نیازی به استفاده از فیلترشکن ندارد).

از آنجایی که کیف پول Trust Wallet یک کیف پول ارز دیجیتال غیرمتمرکز میباشد، برای ایجاد آن نیازی به وارد کردن ایمیل و شناسه کاربری نیست. این کیف پول گزینه خیلی خوبی برای تازه کارها و کاربرانی است که دوست ندارند از برنامه‌هایی با ظاهر و رابط کاربری پیچیده استفاده کنند.

برخی از ویژگی‌ها و مزایای تراست ولت:

 • ایمن و مطمئن
 • قابل دسترس و رایگان
 • ساده، سهولت در استفاده و کاربرپسند
 • امکان تعیین رمز عبور برای ورود به کیف پول
 • قابلیت نصب همزمان روی چند دستگاه موبایل
 • ارائه شده برای دو سیستم عامل اندروید و ios
 • ذخیره شدن کلیدهای خصوصی بر روی دستگاه کاربر
 • مشاهده کامل دارایی‌ها به همراه قیمت لحظه‌ای رمزارزها
 • امکان تبدیل برخی از ارزها به یکدیگر در بخش Swap (چنج کردن ارزها)
 • پشتیبانی از ارزهای مختلف و متنوع: بیش از ۴۰ نوع بلاکچین و بیش از ۱۶۰ هزار کوین و توکن

برخی از معایب تراست ولت:

 • فقط برای تلفن همراه در دسترس میباشد.
 • احراز هویت دو عاملی یا دو مرحله‌ای ندارد.
 • به اندازه کیف پول سخت‌افزاری ایمن نمیباشد.

نیاز به نسخه پشتیبان از کیف پول Trust

از آنجایی که این کیف پول بر روی موبایل شما نصب می‌شود، با حذف برنامه، خرابی یا شکستگی تلفن همراه دیگر قابل دسترسی نمیباشد. برای جلوگیری از این گونه مشکلات، می‌توانید از همان اول از کیف پول خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید. در غیر اینصورت، اگر به هر دلیلی دسترسی شما به کیف پول از بین برود، با هیچ روش دیگری نمی‌توانید دوباره وارد کیف پول خودتان بشوید.

منظورمان از تهیه نسخه پشتیبان، یادداشت ۱۲ کلمه بازیابی (Recovery Phrase) میباشد که در زمان نصب کیف پول به شما نمایش داده می‌شود. به دلیل اینکه در زمان نصب کیف پول تراست ولت، مانند دیگر کیف پول‌ها شماره تلفن یا ایمیلی از سمت شما ثبت نمی‌شود. تنها راه دسترسی به کیف پول‌تان، استفاده از ۱۲ کلمه بازیابی است.

راهنمای دانلود و نصب تراست ولت

گام اول

برنامه Trust Wallet را از یک منبع معتبر و رسمی دانلود کنید.

شما از طریق وبسایت رسمی Trust Wallet می‌توانید برنامه موردنیاز خود را مطابق با اینکه سیستم عامل شما Android است یا IOS، دانلود کنید. شما باید اطمینان حاصل کنید که برنامه را از منبع معتبر و ارائه دهندگان اصلی برنامه App Store و Play Store دانلود کرده‌ باشید.

به طور مثال، روی گزینه دو یعنی “Google Play” کلیک بکنید و مطابق تصاویر زیر عمل بکنید:

گام دوم

بعد از دانلود برنامه Trust Walletو باز کردن آن، بر روی گزینه “create a new wallet” (ایجاد یک کیف پول نو) کلیک کنید. گزینه “I already have a wallet” (من قبلاً یک کیف پول داشتم) نیز برای کاربرانی که از قبل وارد برنامه Trust Wallet شده‌اند و حساب کاربری دارند، موجود میباشد. این کاربران در صورتی که بخواهند وارد حساب قدیمی خود شوند، می­‌توانند از این گزینه استفاده بکنند.

گام سوم

در مرحله بعدی، بعد از کلیک بر روی “create a new wallet”، تراست ولت از شما می‌خواهد سیاست‌های حریم خصوصی و اصطلاحات این سرویس را مطالعه کنید. در صورت تمایل به ادامه، این مورد را بپذیرید و روی گزینه “Continue” کلیک بکنید.

گام چهارم

حالا نیاز داریم که ۱۲ کلمه نشان داده شده در تصویر را یادداشت کنید. در صورت نیاز به بازیابی کیف پول به این ۱۲ کلمه نیاز دارید و باید در امنیت کامل نگهداری بشوند.

چند توصیه بسیار مهم در مورد ۱۲ کلمه بازیابی:

 1. کلمات بازیابی را روی یک کاغذ بنویسید و در مکانی امن نگهداری کنید. از ذخیره این کلمات در محیط مجازی که به اینترنت متصل است، خودداری کنید.
 2. چندین نسخه از کلمات تهیه کنید و آنها را در جاهای مختلف ذخیره کنید تا در صورت گم یا خراب شدن یکی از آن‌ها، بتوانید به نسخه دیگری از این کلمات دسترسی داشته باشید.
 3. جهت حفظ امنیت کیف پول خود، کلمات را با دیگران به اشتراک نگذارید و برای آنها ارسال نکنید.

تراست ولت از شما می‌خواهد که ۱۲ کلمه بازیابی که در مرحله بعد مشاهده می‌کنید را در اختیار دیگران قرار ندهید. این مورد را قبول کنید و با کلیک بر روی گزینه “Continue”، برنامه ۱۲ کلمه بازیابی را به شما نمایش می‌دهد. از یاد نبرید که ترتیب این کلمات اهمیت دارد و این کلمات را در جای امن یادداشت کنید.

نکته: اگر قصد دارید از صفحه کلمات بازیابی عکس بگیرید، تراست ولت به شما این اجازه را نمی‌دهد و این روش را امن نمی‌داند.

گام پنجم

در این مرحله، برای تایید کیف پول، برنامه از شما می‌خواهد که ۱۲ کلمه مرحله قبل را به ترتیبی که به شما نمایش داده شد، وارد کنید (به دلیل موارد امنیتی، برای این مقاله آموزشی ما ۳ کلمه از ۱۲ کلمه را در تصویر زیر پنهان کردیم):

بعد از وارد کردن کلمات، روی گزینه “Continue” یا همان ادامه کلیک کنید:

گام ششم

پس از تأیید کلمه ها، تصویر زیر نمایش داده می‌شود. با نمایش این صفحه اطمینان حاصل می‌شود که کیف پول شما ساخته شده است.

برای دسترسی به کیف پول خود روی کلمه “DONE” کلیک کنید یا از طریق علامت ضربدر پنجره را ببندید.

پیام بعدی مربوط به پوش نوتیفیکشن کیف پول شما هست (پیامی که بر روی صفحه نمایش موبایل شما نمایش داده می‌شود). به طور مثال، زمانی که بیت کوین در کیف پول‌تان دریافت می‌کنید، این پیغام دریافت بر روی موبایل شما ظاهر می‌شود. می‌توانید روی گزینه “ENABLE” (فعال کردن) کلیک کنید یا پنجره را با استفاده از علامت ضربدر ببندید.

در عکس پایین، صفحه اصلی کیف پول تراست ولت را مشاهده می‌کنید که روی بخش “Tokens” (توکن‌ها) فعال است:

توجه:

کلمات کلیدی که یادداشت کردید، تنها راه دسترسی به Trust Wallet هستند. با دسترسی به این کلمات، قادر میشوید از طریق هر دستگاهی با سیستم عامل اندروید یا IOS به Wallet Trust خود دسترسی داشته باشید و با آن فعالیت کنید.

اگر برنامه را نصب کردید و هنوز کلمات بازیابی را در جایی یادداشت نکردید، لطفاً مراحل زیر را انجام دهید تا مجدد کلمات بازیابی کیف پول خودتان را ببینید (یادداشت کلمات بازیابی فراموش نشود):

روی بخش “تنظیمات” کیف پول تراست ولت (سمت پایین، گوشه راست) کلیک کنید:

در تصویر زیر، روی گزینه “Wallets” کلیک کنید:

روی علامت “۳ نقطه” که به صورت عمودی نشان داده شده، کلیک کنید:

در تصویر زیر با کلیک بر روی گزینه “Show Recovery Phrase” کلمات بازیابی به شما نشان داده می‌شود. آنها را یادداشت کرده و در جای امن نگهداری کنید.

تراست ولت یک کیف پول مولتی کارنسی میباشد؛ به کیف پول‌هایی که از چندین ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند، مولتی کارنسی میگویند (Multi currency).

بعد از نصب Trust Wallet، به صورت پیشفرض ۴ ارز دیجیتال Bitcoin, Ethereum, BNB, Smart Chain (بیت کوین، اتریوم، بایننس کوین، اسمارت چین) در دسترس میباشد. علاوه بر این ۴ مورد، در کیف پول Trust ارزهای دیجیتال زیادی قابل استفاده هستند؛ برای مثال:

 

Litecoin (LTC)

Bitcoin Cash (BCH)

Dash (DASH)

Stellar (XLM)

Tezos (XTZ)

Aion (Aion)

Viacoin (VIA)

با استفاده از علامتی که در سمت راست گوشه بالا قرار دارد، می‌توانید به لیست سایر ارزهای دیجیتال دسترسی داشته باشید و ارز دیجیتال مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

هنگام انتخاب ارز دیجیتال موردنظر به شبکه آن هم توجه کنید. برای مثال، ارز دیجیتال تتر بر روی ۲ شبکه trc20 (بلاکچین ترون) و erc20 (بلاکچین اتریوم) قرار دارد. زمانی که از تتر در شبکه trc20 استفاده می‌کنید، کارمزد تراکنش‌ها را با ارز دیجیتال ترون (trx) و زمانی که از تتر در شبکه erc20 استفاده می‌کنید، کارمزد تراکنش‌ها را با اتر (eth) پرداخت می‌کنید. بنابراین، برای برداشت تتر در شبکه trc20 و erc20، باید به ترتیب مقداری ترون و اتر در کیف پول تراست خودتان داشته باشید.

مطابق تصویر زیر، در بخش “Search tokens” می‌توانید ارز دیجیتال موردنظر خودتان را جستجو کنید:

برای مثال، USDT (تتر) را جستجو کرده و روی علامت دایره کلیک کنید تا رمزارز تتر برای کیف پول شما فعال شود:

همانگونه که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، تتر به لیست توکن‌های قبلی اضافه شد:

سوال: اگر ارز موردنظر ما در بخش “Search tokens” نبود، چه کنیم؟

گاهی اوقات ممکن است نتوانید ارز خودتان را در این قسمت پیدا کنید.

در ادامه، روشی را معرفی می‌کنیم که از طریق آن، می‌توانید توکن موردنظر را به صورت دستی به تراست ولت اضافه کنید.

۱. به بخش “Search tokens” بروید.

رمزارز موردنظر را سرچ کنید و اگر در دسترس نباشد، صفحه‌ای با دکمه “Add Custom Token” را مشاهده خواهید کرد (No assets found: دارایی یافت نشد).

فرض کنید می‌خواهید ارز ETH2.0 را به لیست ارزها اضافه کنید ولی با پیغام زیر مواجه می‌شوید:

روی گزینه “Add Custom Token” (افزودن توکن سفارشی) در تصویر بالا کلیک کنید.

۲. اطلاعات توکن سفارشی را دریافت کنید.

با استفاده از سایت Etherscan، توکن موردنظر را سرچ کرده و موارد زیر را یادداشت بکنید:

 • Name
 • Symbol
 • Contract Address
 • Decimal

. جزئیات توکن را وارد کنید.

با استفاده از اطلاعات گرفته شده از سایت Etherscan، جزئیات موردنیاز Token را با دقت پر کنید. پس از اتمام کار، بر روی گزینه “Done” کلیک کنید (گوشه بالا سمت راست).

نکته: توکن‌هایی را می‌توانید در این بخش به تراست ولت اضافه کنید که بلاکچین آنها در این کیف پول پشتیبانی شده باشد؛ مانند بلاکچین اتریوم. برای مشاهده لیست شبکه‌ها، روی گزینه Network کلیک کنید.

. رمزارز جدید به صفحه اصلی تراست ولت شما اضافه شد.

حالا بر روی صفحه اصلی کیف پول، توکن شما نشان داده می‌شود. از آنجایی که این توکن رمزارز جدیدی است، نماد و قیمت آن در دسترس نخواهند بود. قبل از اینکه قیمت به درستی در تراست ولت نشان داده شود، ابتدا باید این توکن معامله شود و در CoinMarketCap درج بشود.

برای دریافت ارز دیجیتال نیاز هست که شما آدرس مربوط به آن ارز دیجیتال را برای فرستنده موردنظر ارسال کنید.

در حال حاضر موجودی بیت کوین شما در تراست ولت صفر است. اگر خودتان در یک صرافی ارز دیجیتال مانند والکس برای خرید بیت کوین اقدام کرده‌اید و می‌خواهید آن را به تراست ولت انتقال دهید، کافیست آدرس بیت کوین خودتان در تراست ولت را در والکس وارد کنید.

در کیف پول تراست ولت مانند سایر کیف پول‌ها، هر ارز دیجیتال یک آدرس منحصر به فرد دارد. برای مشاهده آدرس بیت کوین در کیف پول تراست، مراحل زیر را انجام دهید:

روی “Bitcoin” (بیت کوین) در بخش توکن‌ها کلیک کنید:

هنگامی که داخل کیف پول بیت کوین خود هستید، گزینه‌های Send ,Receive ,Copy را مشاهده می‌کنید. برای دریافت بیت کوین، روی گزینه ” Receive ” کلیک کنید:

آدرس بیت کوین خود را که یک عبارت بسیار طولانی تشکیل شده از حروف و عدد می باشد را مشاهده می‌کنید. می‌توانید با کلیک بر روی گزینه “Copy” آدرس را کپی کنید یا با کلیک بر روی گزینه “Share” کد QR را به اشتراک بگذارید.

با ارسال بیت کوین توسط فرستنده به این آدرس، بیت کوین به کیف پول Trustشما منتقل می‌شود.

 

آموزش اندیکاتور ایچیموکو پیشرفته

 

درباره‌ی admin_argtejarat

همچنین ببینید

یک پیش‌بینی عجیب / بیت‌کوین میلیون دلاری!

پیش‌بینی‌ها عجیب از قیمت بیت‌کوین زیاد است اما اینبار یک شرکت سرمایه‌گذاری ادعا کرده بیت‌کوین …

13 نظر

 1. تراست ولت یکی از امن ترین ولت های نرن افزاری هست

 2. جزو ولت هاییه که استفاده راحتی داره

 3. ممنون از اموزشتون

 4. خوبیش اینه که بیت کوین رو هم نگه داری میکنه

 5. طرز کار تراست ولت بسیار راحت هست و امنیت مناسبی هم داره

 6. من هم از این کیف پول استفاده می کنم

 7. تراست ولت خیلی راحته، من هم ازش استفاده میکنم

 8. آیا امکانش هست از تراست ولت به کیف پول دیگری انتقال بدیم؟

 9. بسیار ممنونم، کیف پول های دیگر رو هم اموزششون رو بنویسید لطفا

 10. تراست ولت امنیت خوبی داره اما من رابط کاربریش رو دوست ندارم

 11. به نظر میرسه که تراست ولت یکی از بهترین کیف پول ها باشه چون امنیت خوبی داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.